Alergie na bodnutí hmyzem někdy může ohrozit život

cervenec14vosa 18. 08. 2014
Prudká reakce organismu, takzvaný anafylaktický šok, který se může vyvinout po bodnutí hmyzem, je noční můrou mnohých alergiků. Takováto reakce totiž přímo ohrožuje život. Jak ale připomíná doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D., vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce, život ohrožujících alergií se bát nemusíme, když budeme dobře připraveni. I když jim třeba nezabráníme, dokážeme, aby jejich následky nebyly tak dramatické.

 

Letní období je pro alergiky na hmyzí bodnutí asi tím nejnebezpečnějším, protože vos, včel a sršňů, vybavených žihadlem, je všude spousta. Samozřejmě, že vzduchem létá i mnoho ovádů či komárů, ale i když jsou jejich bodnutí nepříjemně sužující, anafylaktický šok naštěstí nevyvolávají.

U první zmíněné skupiny hmyzu je tomu však jinak – v jedových žlázách včel, vos a sršňů se vytváří jed, který je součástí jejich obranného mechanismu. Pokud se hmyz cítí ohrožen, bodne svého nepřítele, v našem případě člověka, a žihadlem vstříkne do lidského těla jedovatou látku. Alergie, čili přecitlivělost na hmyzí jed, pak vyvolá různě prudké reakce a malý podíl těchto přecitlivělostí může ohrozit život.

„V evropských státech, jako je Anglie či Francie, které mají kolem 60 miliónů obyvatel, víme zhruba o 10 úmrtích za rok, způsobených hmyzím bodnutím. V Čechách a na Moravě to bývají dvě až tři úmrtí ročně, ale některé roky naštěstí nezemře nikdo,“ říká docent Čáp.

Projevy hmyzí alergie

Alergie na hmyzí bodnutí se může projevit kdykoliv během života, první alergickou reakci tedy může prožít i dospělý člověk. Nejprudší reakcí na hmyzí bodnutí je anafylaktický šok, který sice není vteřinovou záležitostí, ale vyvíjí se i tak poměrně rychle – během několika minut po bodnutí. Příznaky mohou být úplné nebo jen částečně vyjádřené a mají různou intenzitu. Patří k nim horko, zarudnutí, svědění, kopřivka, otoky, dušnost i případná mdloba. Nedá se říci, že by vosí či včelí bodnutí bylo rozdílně nebezpečné, obě mohou vyvolat stejně prudkou reakci. „Léčba život ohrožujících alergických stavů je komplexní a kromě užívání předepsaných medikamentů zahrnuje také řadu režimových opatření,“ vysvětluje docent Čáp. „Každý alergik na hmyzí bodnutí by s sebou vždy měl nosit léky, které mu předepsal jeho ošetřující lékař. Pokud je jeho alergie hodně závažná, musí být kromě tabletek vybaven i autoinjektorem s adrenalinem, kterému se také říká adrenalinové pero,“ zdůrazňuje PharmDr. Vítězslava Diblíková, vedoucí lékárny Nemocnice Na Homolce. Adrenalin je hormon dřeně nadledvin, který stabilizuje krevní oběh a má nejmohutnější protialergické působení, jaké lze využít.

Pro utlumení alergické reakce pacienti užívají léky zvané antihistaminika. Ta působí zhruba do hodiny, proto je třeba užít je vždy bez prodlení, stejně jako další důležitý lék – kortikoidy v tabletkách. „Zpravidla se doporučuje spolknout bezprostředně po bodnutí hmyzem dvě tablety antihistaminika a dvě kortikoidů najednou. Pokud člověk nemá tekutinu na zapití, stačí tablety rozkousat či nechat rozpustit pod jazykem, v takovém případě je nástup jejich účinku i o něco rychlejší,“ říká doktorka Diblíková. Je-li alergická reakce příliš silná, musí pacient použít i autoinjektor.

Laická první pomoc

Nikdy nelze vyloučit případ, že se prudká alergická reakce na hmyzí bodnutí projeví i u dosud nealergického člověka, nebo že člověk dostane žihadlo do blízkosti úst, kdy hrozí, že otok postoupí do oblasti hrdla a ohrozí dýchání. Pokud postižený u sebe nemá protialergické léky a není v blízkosti zdravotník, je třeba přivolat pomoc a mezitím otok ledovat, aby se zmenšil.

„Pro běžná hmyzí bodnutí platí, že lze otok a svědění zmírnit aplikací Fenistil gelu, alergikům může lékař předepsat speciální mléko s kortikoidy,“ doporučuje lékárnice Diblíková. Fenistil není dobré natírat na velké kožní plochy a jím ošetřenou kůži je třeba chránit před sluncem. (red)

 

 

Jak mají alergici předcházet atakům hmyzu?

 

–          Nechoďte bosýma nohama v trávě, zejména když kvete jetel

–          Neoblékejte se na výlet do přírody do pestrých, květovaných vzorů

–          Nepoužívejte parfémy, protože ty hmyz vždy přitahují

–          V srpnu, když zraje ovoce, se nepohybujte v blízkosti ovocných stromů ani kolem stánků s ovocem

 

Popisek:

I vosí bodnutí může poklidný lidský život proměnit v drama. Ilustrační foto: archiv