Fenomén naší doby: ženy padající z koní

srpen14dostihy 16. 09. 2014
Páteřní chirurg MUDr. Jiří Chrobok, PhD. z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce operuje páteře již třicet let. Ze svých začátků si nepamatuje, že by řešil jakýkoliv případ poraněné páteře po pádu z koně. Zato v posledních deseti letech frekvence těchto úrazů prudce narůstá. A co je zajímavé – téměř sto procent takto zraněných pacientů tvoří ženy.

 

„O tom, kdo si pořídil koně, kdo na něm jezdí, nebo o tom, kdo z něj spadl, slyším každou chvíli. Moje dobrá kamarádka se zabila po pádu z koně, neteř mého přítele také takto ztratila život – spadla z koně, a ten ji pak ještě velký kus za sebou táhl za nohu, zachycenou ve třmenu,“ říká doktor Chrobok. „Během jednoho víkendu jsem nedávno operoval hned dvě ženy, které si při pádu z koně rozdrtily páteřní obratle. Stále mluvím o ženách, protože se mi ještě nestalo, že bych musel ošetřovat z koně spadnuvšího muže.“

Co hrozí při pádu z koně?

Nejohroženější jsou při pádu z koně krční  nebo bederní část páteře, málokdy si ženy poraní páteř v hrudní části. Záleží na mechanismu pádu:

–          Pokud žena přeletí přes koně při jeho prudkém zastavení a dopadne na hlavu, nebo pokud se při jízdě prudce udeří do hlavy o větev, hrozí posun nebo zlomení krčního obratle, případně zhmoždění páteře. Tato poranění jsou vysoce riziková, protože při současném poškození míchy, probíhající v těchto místech páteřním kanálem, hrozí úplné ochrnutí.

–          Jezdkyně naštěstí většinou padají na hýždě nebo na bok a zraněna pak bývá bederní páteř. Pokud by byla zasažena i mícha, je nebezpečí ochrnutí dolní poloviny těla.

 

 Následky pádů jednoznačně zmírní ochranné pomůcky, tedy jezdecká přilba a speciální pás, chránící páteř. Pád může mít menší následky i v případě, že jezdkyně spadne do měkčího materiálu, který zmírní náraz – nejbezpečnější je asi písek na jezdeckých tréninkových okruzích.

Příznaky zlomených obratlů

Pokud je bolest po pádu slabá a nijak nebrání v pohybu, obvykle se jedná jen o naražení. Poranění bederních páteřních obratlů se projevuje silnou, intenzivní, krutou bolestí v zádech, která, pokud se postižený může hýbat, činí přesto pohyb téměř nemožným. Podobně zlomeniny krčních obratlů vyvolávají obrovskou bolest za krkem, na šíji i mezi lopatkami, která může vystřelovat do hlavy, ramen, rukou, někdy se objevuje mravenčení v prstech (tzv. parestezie). „Existují lidé, kteří mají zúžený páteřní kanál, ať už geneticky, nebo sekundárně vlivem degenerativních procesů v páteři. Ti jsou náchylní ke zhmoždění, neboli kontuzi míchy i při banálních úrazech páteře,“ doplňuje doktor Chrobok. Může se u nich proto stát, že i po nezávažném pádu na krátký čas – třeba jen po dobu pěti až deseti sekund – ochrnou, protože dojde ke krátkodobému funkčnímu přerušení míchy. Poté se hybnost obnoví a lidé okamžitě začnou pociťovat mravenčení v prstech.

První pomoc po úrazu páteře

I když jezdkyně po pádu z koně na hýždě či bok může přes silnou bolest hýbat nohama a pravděpodobně by vstala a mohla nastoupit do auta, lékařskou pomoc je jí třeba zajistit jiným způsobem. „Musí se počítat s tím, že může být zlomený nebo i na mnoho částí rozdrcený bederní obratel. Kostní úlomky z něj by se při jakémkoliv pokusu o pohyb, sed či chůzi mohly posunout do páteřního kanálu a utlačit či nevratně poškodit míchu,“ varuje před horlivým laickým odvozem do nemocnice doktor Chrobok. Poraněnou jezdkyni je třeba nechat co nejpohodlněji ležet na zemi na místě pádu a přivolat záchrannou zdravotní službu.

Platí, že pokud pacienta se zraněnou páteří zachraňují laici, měli by jej na lehátko přenášet čtyři, aby ho zvedli „jako jeden kus“ a zamezili pohybům páteře. Profesionální záchranáři jsou vybaveni speciální podložkou, kterou pod pacienta podsunou a na ní ho již ve dvou přemístí na vzduchem naplněné lůžko. V případě podezření na zlomení krčního obratle je rovněž nutné okamžitě fixovat krční páteř a volat záchrannou zdravotní službu. (red)

 

 

Zkušenou jezdkyni zranil tříletý kůň

Denisa Palmová (24) je zkušená jezdkyně, závodí ve westernové drezuře nebo v rodeu. V té chvíli, kdy nasedala na mladého, tříletého koně, tedy neměla důvod si nevěřit, že to zvládne.  „Když jsem si ho chtěla vyzkoušet, asi se mu to moc nelíbilo, běhal a vyhazoval. Spadla jsem z něj do strany a dopadla na zadek a na bok,“ vypráví Denisa čtvrtý den po operaci v Nemocnici Na Homolce, kam ji přivezli s rozdrceným obratlem v bederní páteři. Možná mohla dopadnout i hůř, ale naštěstí se jí úraz stal v pískové jízdárně, takže náraz nebyl tak tvrdý. V jejím případě stačila jedna operace, při které ji lékaři páteř stabilizovali za pomoci implantátu a čtyř šroubů. Hned druhý den se mohla postavit a začít cvičit sed i chůzi. Do dvou až tří měsíců si zase bude moci sednout na koně.

Rozdrcený obratel naštěstí Denisu neodsoudil k životu na invalidním vozíku. Foto: Nemocnice Na Homolce