Žáci v křeslech radních aneb Škola demokracie

Pocity radních si žáci vyzkoušeli přímo v jejich křeslech. Foto: Michal Fairaizl 09. 04. 2015
Od začátku března mohou žáci základních škol Prahy 5 navštívit se svými učiteli v době vyučování budovu úřadu městské části a prostory, kde zasedají orgány samosprávy obce. Současně mají možnost se při této návštěvě setkat se zastupitelem Prahy 5.

Komentovanou prohlídkou radnice žáky provází předseda školského výboru, zastupitel Martin Damašek (TOP 09, na snímku), který tyto školní návštěvy inicioval a také je organizuje. Setkat se s žáky a odpovídat na jejich zajímavé a často i nečekané dotazy mají možnost i ostatní zastupitelé.

Žáci si při návštěvě prohlédnou zasedací sál zastupitelstva městské části, posadí se do křesel radních v zasedací místnosti rady a pak i „přepadnou“ v  kanceláři některého z radních, který na improvizované besedě zodpoví desítky zvídavých dotazů. Celou návštěvu doprovází výklad o navštívených prostorách a o fungování samosprávy městské části. Správné odpovědi žáků na příležitostné otázky jsou ohodnoceny sladkou odměnou a z radnice si žáci zpátky do školy odnášejí drobnou upomínku svojí návštěvy.

„Snad si žáci, kteří přišli na úřad, exkurzi užili, dozvěděli se něco zajímavého a přesvědčili se, že politici nejsou jen postavičky v televizi,“ říká zastupitel Martin Damašek a pokračuje: „Ke komentované návštěvě radnice jsou srdečně zváni i další žáci našich škol. Alespoň na chvilku se v době školního vyučování posadit do opravdového křesla radního či na židli zastupitele je takovou malou školou demokracie. A té se musíme všichni neustále učit, neboť nic lepšího jsme zatím nevymysleli.“ (red) 

Pocity radních si žáci vyzkoušeli přímo v jejich křeslech. Foto: Michal Fairaizl