Slavnosti příběhů smíchovských ulic

KUV_4845_Plaska_ulice

Zažít město jinak

Kolik znáte svých sousedů? A znáte třeba i jejich koníčky? Nebo víte, kdo vede podniky ve vašem okolí? Ideální příležitost k doplnění lokálních znalostí máte v sobotu 16. září, kdy se ulice změní v místa poznávání, kultury, soutěží, her nebo domácího jídla.

Už podvanácté budete moci „zažít město jinak“ – tentokrát s podtitulem „Příběhy z naší čtvrti“. V Praze 5 letos
vznikne osm sousedských oáz – v Hlubočepské, Lamačově (Barrandov), U Okrouhlíku, Na Brabenci, U Nikolajky, Na Zatlance, K Vodojemu (Malvazinky) a v Plaské. Řidiči se musí v těchto lokalitách připravit na dopravní omezení.
Spojujícím tématem pro letošní ročník budou Příběhy z naší ulice – uvidíme, jak se s ním organizátoři poperou. Program ve všech zónách se teprve dává dohromady, postupně ho najdete na novém webu www.zazitmestojinak.cz.

Už teď vás ale můžeme pozvat na živou knihovnu, tvoření pocitové mapy města, floristickou a geologickou dílnu, společný sousedský oběd, střelnici nebo divadlo pro děti. Akce je určená všem generacím a koná se pod záštitou starosty Prahy 5 Pavla Richtera (TOP 09). Letošní novinkou je i paralelní projekt Městomil, který chce dát sousedským aktivitám trvalejší hodnotu.

Hlavní koordinátor slavností, spolek Auto*Mat, propojil sousedské komunity z tří různých míst v Praze s architekty. Ti ještě letos společně přemění některá zanedbaná zákoutí na radostnější prostranství.

Sešlost u Prádelny
Od poledne do večera se bude konat i sousedská sešlost v parku před komunitním centrem Prádelna v Holečkově ulici, které se bude na akci spolupodílet. Organizátoři sami zvou těmito slovy: „Lidé žijící v okolí mají možnost se navzájem potkat a dát do řeči. Zajištěna je hudba, pétanque, možnost grilování, poznávací prohlídky okolí… Akce se nese v duchu: Jaké si to uděláme, takové to bude! Vstup volný, vlastní nápady a občerstvení s sebou.“ Podobné akce nabízejí příležitost myslet a jednat kreativně a zároveň propojují různé skupiny lidí při společném vytváření „příběhu“ dané lokality. „Komunitní centrum Prádelna nabízí pestrý program pro nejširší veřejnost a především
poskytuje širokou škálu aktivit pro seniory. Již v minulosti se zapojovalo do programu celoměstských komunitních aktivit, nicméně tuto sousedskou sešlost si organizují především sami obyvatelé okolních domů, což je pro mne skvělým potvrzením skutečnosti, že Prádelna se zároveň opravdu stala jakýmsi centrem společenského dění také pro
místní komunitu,“ dodal radní Prahy 5 Petr Lachnit, který se kromě jiného zasazuje právě za rozvoj a podporu občanských a komunitních aktivit.