ADRA: Nejsme tu sami pro sebe. Jsme tu s vámi pro druhé.

20_21_Adr_nezisková organizace_My děti slumu jedna z fotografií populárního umělce Fotografa bez talentu který se vydal přímo ¨do Bangladéše 1

ADRA Česká republika je součástí mezinárodní sítě humanitárních organizací ADRA, které působí ve více než 130 zemích světa. V České republice fungujeme od roku 1992. Poskytuje okamžitou humanitární pomoc v zahraničí při mimořádných událostech, jako jsou povodně, zemětřesení, válečné konflikty apod.

V současné chvíli například v karibské oblasti, která byla poničena hurikánem Irma, nebo v Sýrii, kde pomocníci staví přístřeší pro rodiny, které přišly o své domovy. Zároveň realizuje dlouhodobé rozvojové projekty s cílem poskytnout lidem žijícím v chudobě a ve špatných životních podmínkách takovou podporu, aby dokázali vzít život do vlastních rukou. Pomáhájí se zemědělstvím, zdravotnictvím a zejména vzděláváním, protože to je klíčové pro budoucnost všech dětí a při tom zdaleka ne samozřejmé.

ADRA realizuje projekty i v rámci České republiky. Při povodních u nás distribuují materiální pomoc, koordinují dobrovolnické práce a poskytují také humanitární a psychosociální pomoc. Díky letitým zkušenostem a úzké spolupráci s profesionály jsou schopni pomáhat rychle a účelně. Jsou zde pro druhé ale i tehdy, když zrovna žádná katastrofa nehrozí. Dlouhodobě se 1 800 jejich dobrovolníků pravidelně stará, aby se lidé v nemocnicích nebo domovech s pečovatelskou službou necítili opuštění. Zpravidla za nimi dochází každý týden a stráví s nimi čas přátelským povídáním, vzpomínáním, hrami nebo i výlety.

V neposlední řadě pořádají interaktivní výukové programy pro mateřské, základní i střední školy, ve kterých poutavou a srozumitelnou formou učí žáky o globálních souvislostech.

Samostatně působí v České republice Nadace ADRA, pomáhající konkrétním lidem a rodinám, které se ocitnou v tíživé životní situaci. Vedle toho každoročně uděluje Cenu Michala Velíška, která je určená neprofesionálům za záchranu lidského života či zdraví. Zvláštní pozornost je přitom věnována odvážným činům dětí.

V nejbližších dnech také chystají slavnostní událost. V rámci jednoho z projektů – vzdělávacího centra Čalantika v Bangladéši – vycestoval známý umělec, který si říká Fotograf bez talentu, přímo na místo a nafotil tam výjimečné černobílé fotografie. Po svém návratu spustil crowfundingovou výzvu a na vydání benefiční knihy fotografií se vybralo přes 200 000 Kč od 38 individuálních přispěvatelů. Srdečně Vás proto nyní zveme na křest knihy My, děti slumu, který proběhne 17. 10. 2017 od 18.00 v prostoru Studia ALTA, na adrese U Výstaviště 21, Praha 7.

Na programu se stále pracuje, ale určitě se bude na co těšit. Už teď však můžeme prozradit, že na prvních 100 návštěvníků čeká welcome drink v podobě čerstvě useknutého mladého kokosu. Následovat bude cestovatelská slideshow z Bangladéše, akustický koncert mladé talentované umělkyně, exotické taneční vystoupení a v neposlední řadě křest knihy osobně Fotografem bez talentu. Těšíme se na viděnou ve Vnitroblocku!

Více informací naleznete na www.adra.cz a na našem facebookovém profilu ADRACzechRepublic. O projektu Čalantika se můžete dozvědět více na webu www.calantika.cz nebo facebooku Čalantika – centrum pro vzdělání v Bangladéši.