Zapomenutý zlíchovský pomník dostal nový život

Zlíchov

V rámci květnových pietních akcí byl na Zlíchově slavnostně znovuodhalen pomník umučeným za svobodu národa a padlým v květnové revoluci 1945.

V roce 1945 probíhaly na území Prahy 5 tvrdé a krvavé boje za svobodu, které si vyžádaly několik desítek životů. Pro uctění a uchování památky těchto hrdinů byl 25. května 1947 odhalen pomník. Ten byl později v roce 1960 doplněn o sochu nazvanou Jaro padlých a umučených, kterou vytvořil významný akademický sochař a medailér Zdeněk Kolářský.

K objevení autora došlo náhodou – za přispění notné dávky detektivní práce zastupitelky Prahy 5 Zuzany Hamanové (DJK). V rámci radnice pátého obvodu se řešilo, jak pomník důstojně zrenovovat a přidat k němu 103 jmen padlých z pomníku obětem Pražského povstání poblíž Barrandovských teras, který byl několikrát vandaly poničen a upadl takříkajíc v zapomnění.

Na sošce dívky, která je dominantou zlíchovského památníku, byl vzadu na lemu šatů objeven podpis: Kolářský – 1960. Tím se zjistilo jméno, které do té doby nebylo nikde uvedeno ani archivováno. Následovalo vyhledání rozhovoru k umělcovým narozeninám pro Rychnovský deník z roku 2009, čímž se finálně autorství potvrdilo. „Svůj další ateliér jsem pak měl Na Hřebenkách. Tam vznikla i moje první větší věc, a to památník na Smíchov Jaro padlých a umučených. Představuje raněnou dívenku, které padá z ruky jarní květ,“ vzpomíná v deníku Kolářský. Dalším sledem událostí se Zuzana Hamanová prostřednictvím Kabinetu mincí v Lanškrouně spojila se stále tvořícím umělcem a ten ihned nabídl spolupráci na dopracování a renovaci.

V dnešní podobě je tedy pomník zbaven přerůstající zeleně, odborně řemeslně opraven firmou S-projekt pod autorským dohledem Václava Jandáčka (člen Klubu Za starou Prahu), který zcela zachoval jeho původní ráz a podobu. Doplnily ho čtyři lité desky se jmény obětí, které navrhl a ve spolupráci se synem vytvořil Zdeněk Kolářský.

V budoucnu bude ještě u pomníku vyměněna stávající lavička za funkcionalistickou, jež bude více korespondovat s celkovým stylem.

U zlíchovského pomníku za přítomnosti starosty Prahy 5 Pavla Richtera (TOP 09) uskutečnil pietní akt připomínající oběti německé zvůle.

Zdeněk Kolářský

(* 29. 9. 1931, Kostelec nad Orlicí)

Český akademický sochař a medailér je jedním z našich nejvýznamnějších autorů mincí a medailí. Vystudoval Střední průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Od roku 1966 se systematicky zabývá medailérskou a mincovní tvorbou, od 60. let se účastní medailérských výstav u nás i v zahraničí. Získal řadu čestných uznání a mezinárodních cen. Mimo jiné je autorem dvou zlatých česko- slovenských dukátových ražeb (pěti- a desetidukátu) ze série vydané roku 1978 k 600. výročí úmrtí Karla IV. Dále je autorem volných figurálních plastik, reliéfů, plaket a firemních značek, například loga České pojišťovny. Je autorem ozdobného bronzového řetězu, který byl roku 1979 instalován okolo pomníku svatého Václava na pražském Václavském náměstí.

Dlouhé období svého bohatého tvůrčího života pracoval ve svém ateliéru Na Hřebenkách v Praze 5. Tam vznikla v roce 1960 i jeho první větší věc, reliéfní plastika „Jaro padlých a umučených“ pro pomník na Zlíchově. Ve stejné době vytvořil i reliéfní pamětní desku rodiny Karpelesových v Praze 5 v Tůmově ulici, jejíž všichni členové během války zahynuli v koncentračním táboře nebo na barikádě v květnu 1945.

Mistr Kolářský vloni oslavil 85. narozeniny a stále se věnuje aktivní tvorbě. Velmi jej potěšilo, když ho městská část oslovila jako autora s prosbou o doplnění více než 100 jmen padlých na pomník na Zlíchově, práce se hned ujal a po 56 letech dotváří své dílo. Upozornil také na zcizení původní pamětní desky Karpelesových a pracuje na její replice.