Kimono show na Portheimce

Kimono 4

Dne 21. září se konala pod záštitou prvního zástupce starosty Městské části Praha 5 Martina Slabého (ANO) komentovaná módní přehlídka Kimono show pořádanou japonským spolkem Momi. V krásných prostorách prvého patra Portheimky se představily výjimečné vintage modely z 20. a 30. let minulého století a z let poválečných – tak zvaného „barevného období“, kdy se poprvé japonská společnost otevřela evropské kultuře. Za přehlídkou, která se konala ve spolupráci s Japonským velvyslanectvím, stála významná japonská stylistka Kumie Holý se svým manželem japanologem Petrem Holým. Japonky v první vlně emancipace zažívaly období, kdy jejich kimona hýřila okázalou pestrobarevností a vzorováním. Vycházela z několikasetleté tradice, a přitom byla ve své době nově extravagantní. Šlo v podstatě o revoluční přístup, ale i zcela nový design.

Kumie Holý měla ke kimonové kultuře blízko již díky své babičce, která toto tradiční japonské oblečení ručně šila. A také svojí matce, jež byla profesionální stylistkou. Specializuje se zejména na modernistické retro kusy kimona z 20. a 30. let minulého století. V Japonsku Kumie pracuje ve speciálním salonu, kde ženám radí jak kimono oblékat. V Praze je spoluzakladatelkou spolku Momi, nazvaném podle vzácné šarlatové látky na kimono. Honorární záštitu poskytlo rovněž Velvyslanectví Japonska v České republice.

Akce se konala u příležitosti Japonského roku kultury v České republice a 60ti let od obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.