Strážníci slaví čtvrtstoletí existence

policista

Každý obyvatel metropole je zná a pro mnohé z nás jsou již pevnou součástí života v Praze. Strážníci městské policie se v ulicích hlavního města objevili před 25 lety.

Obvodní ředitelství pro Prahu 5 (v minulosti i Prahu 13, 16 a Řeporyje) vzniklo v roce 1994. V současnosti v něm slouží více než stovka strážníků, což je zhruba o tři desítky méně, než je tabulkový stav. „Zájem o práci strážníka bohužel není tak velký. Důvodů je několik. Je to profese náročná, na ulici, na směnný provoz. Přitom nástupní příspěvek činí sto tisíc korun,“ vysvětlil šéf Obvodního ředitelství Městské policie v Praze 5 Zdeněk Hejna. Podle něj je to i nevděčné povolání v tom smyslu, že lidé si policii spojují s represí a pozitiva rychle zapomínají nebo nechtějí vidět. „Občané si stále představují botičku na kole auta, přitom loni jsme ji použili jen asi v padesáti případech,“ řekl Hejna.

Největší kredit si městští policisté získali zřejmě při povodních v roce 2002. Významně se podíleli na záchraně životů, ochraně majetku či distribuci humanitární pomoci. Práce strážníků je ale permanentní a velmi široká. Například okrskáři jsou k dispozici místním občanům, mají své úřední hodiny v okrskové služebně. Jejich výhodou je vynikající znalost svěřené lokality. Řeší problémy v nejrůznějších oblastech života.

Nikoho nepřekvapí, že nejvíce práce dnes městští policisté z pátého obvodu mají v oblastech smíchovského nádraží, autobusového terminálu Na Knížecí a křižovatky Anděl. Řeší především prohřešky proti veřejnému pořádku. „Problémy jsou samozřejmě s bezdomovci, snažíme se situaci držet na rozumné úrovni. V dnešní době ale musíme dbát na vyvažování svobod a represe,“ dodal ředitel Hejna.

NĚCO Z HISTORIE

■ 1992
Vznik Městské policie hl. m. Prahy

■ 1994
Reorganizace útvarů, založení Obvodního ředitelství pro Prahu 5, 13, 16 a Řeporyje ve Štefánikově ulici. Zřízení bezplatné linky tísňového volání 156.

■ 2000
Vznik Obvodního ředitelství pouze pro Prahu 5 a Prahu 16

■ 2003
Výrazné zvýšení pravomocí strážníků, například v oblasti veřejného pořádku, dopravy či přestupků

■ 2007
Přestěhování sídla ze Štefánikovy do Kobrovy ulice

■ 2011
Prudký nárůst počtu strážníků hlídkujících v metru