Reminiscenční obýváček: O vzpomínky vás nikdo nepřipraví

Reminescenční obýváček

Pojďme se na chvíli přenést a usadit se jen tak pomyslně v reminiscenčním obýváčku, který pro své seniory z Prahy 5 vytvořilo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 p. o. (CSOP) v Domě s pečovatelskou službou v ulici Zubatého 10.

Ačkoli reminiscenční terapie, jež vznikla v 80. letech ve Velké Británii, byla využívána k vyvolání vzpomínek u klientů, kteří měli problém s dlouhodobou pamětí, v CSOP si dovolili vytvořit zázemí pro vzpomínkovou terapii pro seniory. Podle mnohých výzkumů je reminiscenční terapie účinná i u seniorů, vede k jejich začlenění do společnosti, pomáhá jim vyrovnávat se s minulostí, podporuje posilování jejich vztahu s rodinou, přáteli a v neposlední řadě i se zaměstnanci Domu s pečovatelskou službou.

Dům je původně historický palác, který v současné době dostal novou fasádu a zároveň skrývá uvnitř krásná zákoutí, jež inspirovala k vybudování tohoto vzpomínkového prostředí. V budově použili uzavřený vchodový prostor, kde lidé byli zvyklí zastavit se, posedět na lavičkách a jen tak si povídat. „Toto místo nás oslovilo svým neobvyklým vchodovým klenutím, ozdobeným nádhernými štukovými prvky a atriovým dvorem, kde je malebný pohled na rozkvetlou zahrádku. Na dominantním stromu v atriu jsou rozvěšeny solární lampiony a celá tato harmonie je určena k užívání obyvatelům domu. A zde se zrodila myšlenka, kterou jsme v krátké době společně se seniory, kteří nás inspirovali a podpořili svými nápady a kreativitou, zrealizovali,“ sdělila ředitelka CSOP Helena Volechová.

Dnes tu vévodí dobový nábytek z ořechového dřeva v tzv. art deco stylu, který byl ručně zhotoven pro dřívější majitele na zakázku. Vznikl koncem padesátých let a v té době musel svým obyvatelům dělat velkou radost. A dnes? Slouží dál, a to díky myšlence, která se právě zde ujala. Posezení v obýváčku mnohým z nás pomůže prostřednictvím příjemných vzpomínek vrátit se do minulosti, znovu prožívat různé životní okamžiky, vcítit se do druhého, zbavit se pocitu úzkosti, zvýšit si sebedůvěru a hlavně nahodit zpět životní motor.

Máte-li čas a chuť, přijďte se podívat. A my všichni se budeme scházet co nejčastěji, aby nikdo z nás nebyl sám. 

Více na informací najdete na www.csop5.cz