Zcela nový ráj pro čtenáře. To je knihobudka

4_5_knihobudka

„Knihy jsou lidem tím, čím perutě ptákům,“ řekl kdysi anglický spisovatel, básník, vědec a umělecký kritik John Ruskin. V Praze 5 je těchto imaginárních perutí opět o trochu víc. V pasáži Obchodního centra Nový Smíchov u východu do Štefánikovy ulice se totiž objevila zvláštní skříň nazvaná knihobudka. A její vizáž dokonale pasuje právě do staré dobré Anglie. Jen z ní nelze telefonovat…

Prvotní nápad instalovat knihobudku v centru Nový Smíchov vzešel od tehdejšího radního pro kulturu Viktora Čahoje (TOP 09), záměr se velmi líbil i zastupitelce Prahy 5 Naděždě Priečinské (TOP 09). A jak vlastně k uskutečnění „projektu knihobudka“ došlo? „Věděla jsem, že Boris Hybner, se kterým jsem se přátelila, měl dlouhá léta repliku anglické telefonní budky, původně divadelní rekvizitu, která už neměla žádné využití,“ popisuje ideu Priečinská. Napadlo ji to spojit a jako knihobudku použít Borisovu budku s příběhem. „Celé mi to na sebe přirozeně navazovalo. Boris knihy miloval. Zároveň měl rád Prahu 5, kde bydlel, a na Andělu se často pohyboval. Bylo to takové jeho teritorium, kde si rád povídal s lidmi a také chodil do obchodu s knihami. Proto když kolega Čahoj přišel s nápadem knihobudky, měla jsem hned jasno,“ řekla zastupitelka.

Budka Borise Hybnera byla už poměrně stará. Šlo o rekvizitu z divadla Gag, jež založil po revoluci, která přes HAMU, kde působil jako profesor pohybového divadla, a Tenis Cibulka, kam ji před časem věnoval, dostala nové smysluplné využití. „Myslím si, že vytvoření ostrůvku pro osvěžení ducha, navíc v takové stylizované podobě, jakou je symbol „staré dobré Anglie“, v komerčním centru by se mu líbilo. Připadá mi to jako symbolické spojení. Kromě instalace budky jako místa pro půjčování knih si tím také připomínáme osobnost Borise Hybnera jako herce, mima a osobnost spojenou s Prahou 5, která nás sice opustila, ale i díky jeho budce a knihám, které miloval a neustále je kupoval, žije se Smíchovem dál. Boris by měl určitě radost,“ míní Priečinská.

Budku můžete plnit sami Knihobudka funguje jako půjčovna knih na dobrovolné bázi. Každý si může půjčit zdarma jakoukoli publikaci a pak ji vrátit, případně vyměnit za jinou, kterou sám přinese. Důležité je, že se nachází právě v centru Nový Smíchov, což je velmi exponovaná komerční plocha. V takových prostorách jinde knihobudku nenajdete. Podle Priečinské se jedná o dost unikátní spojení komerčního prostoru, jakéhosi symbolu konzumu, s kulturou a literaturou, jež přináší možnost určitého zklidnění a odpočinku od denního shonu. Knihobudky už fungují i na jiných místech v metropoli, ale v Praze 5 je to zatím první vlaštovka. „I proto patří velký dík centru Nový Smíchov, které přenechalo prostor pro budku de facto bezplatně. Knihy se snažíme doplňovat průběžně. Čerpáme z vlastních zdrojů a z toho, co nám kdo přinese. Zájem je velmi velký, což nás těší. Knihy ale může dávat do budky každý. Tento projekt je založen na otevřenosti a spontaneitě. Může přijít kdokoli. Chtěla bych poděkovat manželce Borise Hybnera paní Lucii Hybnerové za podporu (i za množství knih) a Tenisu Cibulka za darování budky.” 

Za knihou i jinam Milovníkům knih by ale zatím jen jedna knihobudka rozhodně nestačila. V Praze 5 funguje několik poboček městské knihovny, které může využívat úplně každý. „Ve všech pobočkách se připojíte zdarma k internetu. Kromě toho si můžete rovněž zdarma půjčovat i z pohodlí domova z naší www.e-knihovna.cz, kde už je ke stažení více než tisícovka e-knih,“ informovala Michaela Losíková z oddělení komunikace Městské knihovny v Praze.

K tomu všemu si stačí zřídit čtenářský průkaz, který platí do všech poboček knihovny v Praze. „Knihy si tak můžete půjčit v jakékoli naší pobočce a vrátit je třeba v jiné, kterou máte při cestě, síť knihovny je zcela prostupná. Děti do 15 let mají u nás členství zcela zdarma, dospělí pak za 60 korun na rok. Čtenářský průkaz si je možné nechat nahrát třeba na Lítačku nebo kartu ISIC,“ sdělila. Kromě půjčování knih je v nabídce mnoho kulturních akcí, jako jsou přednášky, promítání filmů, autorská čtení a samozřejmě i programy pro školy, vše je za malý poplatek nebo zcela zdarma. Například v pobočce Smíchov je k dispozici prostor Teens only, což je galerie s nabídkou knih pro starší děti, prostor vyhrazený výhradně mládeži. Dospělí se v něm mohou zdržovat pouze po dobu, kterou potřebují k nalezení žádané knihy. Také tam můžete navštívit kurzy trénování paměti a PC kluby pro ty, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem a nevědí, jak na to. Činnost poboček Městské knihovny v Praze 5 podporuje i radnice pátého obvodu. „Pomáháme nejen finančně. Pobočka na náměstí 14. října sídlí v našem objektu, jehož interiér jsme pro tyto účely přizpůsobili. Nedávno jsme nechali provést i tolik potřebnou opravu výtahu,“ uvedl zástupce starosty Prahy 5 pro oblast kultury Lukáš Herold (ODS).