Česká moře: formální spolek, který láká na spoustu akcí

20_21_Česká moře_MarieTerezie1

Spolek Česká moře se objevuje několikrát do roka na letáčcích s kulturními akcemi v Praze 5. Zakladatelům spolku Daně a Martinu Zborníkovým jsme položili několik otázek.

Proč právě Česká moře a kolik vás je?

Na ten název se nás ptá s úsměvem kdekdo, máme prostě rádi nereálné věci. Jednou jsme seděli u našich tří motolských rybníků, a tak Česká moře vznikla. Po pravdě řečeno jde o formální spolek, jehož členy jsme jen my čtyři, kteří sedáváme denně doma u večeře. Neoficiálně se do něj počítá i řada našich přátel, se kterými už dvacet let pořádáme různé kulturní akce. 

Už třetím rokem organizujete kroužek Mladý kutil. Jaké je vaše občanské zaměstnání?

Žena je fyzioterapeutka, já jsem začínal jako učitel, nyní mne živí výpočetní technika. Řemeslné práce nás prostě baví. V Rodinném centru Kamarád Chameleon jsme začali organizovat kutila pro své děti, aby v okolí získaly nové kamarády. Na kroužku vznikla i báječná skupinka deseti rodičů. Minulý rok jsme organizovali kroužek s Danem Petřinou, letos se Štěpánem Dařbujánem a je to taková naše každodenní radost.

Každý rok pořádáte různé akce pro veřejnost. Jak se vám a vašim přátelům v Praze 5 žije a kolik chodí na akce lidí?

V Motole se nám líbí, máme tu spoustu kamarádů. Pořady organizujeme čistě pro radost svých dětí, ostatních dětí i lidí kolem nás, na hmotné ztráty jsme si za ta léta již zvykli, jsme hlavně rádi, pokud se akce povede. Na poslední májovou Marii Terezii přišlo asi sto rodin, na podzim na Archu Noemovu o něco více. Jsme rádi i za podporu a vstřícnost ze strany městské části Praha 5, dostat mezi lidi upoutávku na jakýkoli pořad je i v době internetu stále dost těžké.

Na jaké akce se můžeme těšit?

V listopadu budeme s přáteli pořádat tři představení, na která bychom i vaším prostřednictvím rádi lidi pozvali. Na všechna bude vstup zdarma.

Více informací najdete na našich stránkách www.ceskamore.cz