Yasmin a Yukon – labradoří sourozenci na radnici

IMG_3867

Novými členy týmu Městské části Praha 5 se od čtvrtka 16. 11. 2017 stali labradoří holčička Yasmína a labradoří kluk Yukon, ze kterých by se v budoucnu měli stát vodící psí profesionálové. Štěňata si ve Středisku výcviku vodících psů (SVVP) při sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých v Jinonicích převzali do tzv. předvýchovy starosta Ing. Pavel Richter (Yasmínku) a zástupce starosty Martin Slabý (Yukona). V jejich péči budou psí sourozenci deset měsíců, do září 2018. Po té se vrátí do SVVP a podstoupí „ostrý“ výcvik na vodící psy.

Je to vůbec poprvé, kdy se předvýchovy ujala nějaká instituce. Středisko dosud psy svěřovalo do péče výhradně jednotlivcům.

„Nápad vzít si štěňata na předvýchovu se zrodil při výročí dvaceti let existence střediska výcviku. Dozvěděli jsme se, že bývá nedostatek dobrovolníků, kteří by se starali o psy právě prvních deset měsíců a naučili je základním návykům a připravili je hlavně pohybovat se mezi lidmi v různém prostředí,“ vysvětlil Pavel Richter.

„Postarat se o štěňata a pomoci tak nastartovat jejich náročný výcvik pro nás bude výzva a zábava. A víme, že pomůžeme dobré věci,“ doplnil zástupce starosty Martin Slabý.

V rámci předvýchovy je nejdůležitější naučit svěřence režimu venčení a aportování. „Aportovat by měli i klíče, čím dříve se to naučí, tím lépe, starším psům je to už nepříjemné a je s nimi těžší práce,“ vysvětlila asistentka Michaela Holasová ze SVVP. Výchovu psů i jejich zdravotní stav bude SVVP na pravidelných setkáních „kontrolovat“. První setkání bude 3 prosince 2017. Po ukončení předvýchovy začne výcvik na vodící psy, který trvá zhruba 6 – 10 měsíců. Povaha a zdravotní stav pak rozhodují o tom, zda je pes vhodný jako vodící.

Yasmína a Yukon, labradorští retrieveři, se narodili 28. 9. 2017 americkým rodičům. Jsou z vlastního chovu SVVP. Mají dalších pět sourozenců, kteří rovněž postupují předvýchovu.

http://www.vodicipsi.cz/main/predvychova.php