Praha 5 si připomínala Den válečných veteránů

Den válečných veteránů a obětí válek

Den válečných veteránů a obětí válek připadá na 11. listopadu. Praha 5 si tuto událost formou pietního aktu začala připomínat jako první městská část v Praze. Nyní už se tady z pietního aktu stala tradiční akce.

 Městská část Praha 5 uspořádala ku příležitosti Dne válečných veteránů a objetí válek pietní akt, který se konal na náměstí Kinských.

„Ten den se také jmenuje nejen Den válečných veteránů, ale také Den obětí válek. Pro nás je to připomínka těch obětí válek,” řekl Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Praha 5 byla první MČ, která začala pořádat vzpomínkovou akci Den válečných veteránů – Den obětí válek,” řekl Ladislav Sornas, 1. místopředseda Sdružení válečných veteránů ČR.

Den válečných veteránů a obětí válek připadá na 11. listopadu.

„Vzpomeneme na padlé kamarády, ale vzpomeneme i na manželky, které po nich zůstaly. Vzpomeneme na děti, které nemají tátu. Vzpomeneme na války, které bychom raději již neviděli. Vzpomeneme na forsírování konfliktů, které bychom radši uklidňovali. Na to vše si vzpomenu já, když řeknete 11. listopad,” řekl Ladislav Sornas.

„Od ukončení 1. světové války – od podpisu mírových smluv, se sice mnohé změnilo, ale nebezpečí válečných konfliktů – terorismu a lidských obětí tady pořád je. Někdy větší, někdy menší,” řekl Petr Lachnit.

A i proto je třeba si 11. listopad připomínat. Pietní akt se konal u základu Památníku padlých. V tuto chvíli se čeká na architektonickou nebo sochařskou soutěž a finanční prostředky, aby bylo možné památník na náměstí Kinských dobudovat.