Smíchovem jsem nasáklý, říká Matěj Ruppert

Matěj Ruppert

ROZHOVOR: Zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert: Smíchovem jsem nasáklý

V čase adventním jsme si k povídání nejen o Vánocích domluvili setkání s nepřehlédnutelnou tváří české hudební scény Matějem Ruppertem.

Zpěvák skupiny Monkey Business není jen zajímavou hudební osobností, bezmála dvě desítky let je navíc obyvatelem páté městské části.

Matěji, nejdřív mi dovolte poděkovat za čas, který rozhovoru pro Pětku ve vašem nabitém programu věnujete. Prozradíte, co vás aktuálně čeká?

Trojice vánočních koncertů s Monkey Business v Lucerna Music Baru. Je to už tradice. Dřív jsme dělali jeden koncert ve velkém sále, který byl vždycky fajn. Později jsme přišli na to, že i pro naše příznivce je lepší udělat víc koncertů v menším prostoru.

Pěkná „porce“, tři koncerty ve třech dnech…
To máte pravdu, je to nápor na nervy, možná mi to nebudete věřit, ale já jsem docela trémista, takže se omlouvám, budu-li trochu nesvůj.

I když to bezprostředně s Vánocemi nesouvisí, chystáme na parkovišti za kostelem přírodní ledovou plochu. Jak se na takový plán díváte jako občan a jako otec?

Já vám odpovím otázkou. Chcete raději slyšet pozitivně laděnou, nebo negativně laděnou odpověď?

Samozřejmě že obě…
Já začnu tou pozitivní. Jakoukoli takovou aktivitu ze strany městské části vítám. Je to skvělá věc pro děti, dospělé a přilákat sem může i Pražany z jiných městských částí. Oceňuji, že se pouštíte do takto odvážného projektu. Nezbývá než popřát, aby přálo počasí. A možná se odhodlám po letech si opět zabruslit.

A ten negativní pohled?
Ten souvisí s tím, že tak dojde k omezení několika parkovacích míst. A v době, kdy nejen Praha 5 je s parkovacími místy na štíru, bych jako rezident možná přivítal, kdyby ledová plocha byla před kostelem, kde byla kdysi. Ale jsem si vědom, že má-li to být přírodní led, pak to potřebuje jisté zázemí. Nicméně vás chci ujistit, že jako Pražan, jako obyvatel Prahy 5 jsem na obdobné „ústrky“ zvyklý a dovedu pochopit, že je to na časově omezenou dobu a pro dobrou věc.

Když si tak povídáme, jste starousedlík, nebo takzvaná náplava?

Tak i tak. V Praze 5 žiju od svých 21 let. Do té doby jsem většinu života prožil přes vodu v Myslíkově ulici. Takže tím Smíchovem jsem tak nějak celoživotně nasáklý.

Máte nějaká oblíbená místa v Praze 5?

Kam byste třeba pozval někoho, kdo tu nikdy nebyl? Takových míst by bylo. Osobně v Praze 5 obdivuji to, že ač jedna z centrálních částí města, má neskutečné množství rozličných parků a zeleně, kam se dá zajít s dětmi či na obyčejnou procházku s přáteli. Asi nejraději máme Kinského zahradu s propojením na Petřín a Strahov. I když to už je sousední městská část. Osobní vztah mám například k parku pod Nikolajkou.

Využil jste někdy lanovky, která je v blízkosti zmíněného parku obyvatelům k dispozici?
To víte, že ano. Je to skvělá věc pro procházky s kočárkem. Navíc jsou tam dvě skvělá hřiště. Perfektní místo pro rodinnou relaxaci. A zapomenout nemohu na park Sacré Coeur a s ním sousedící minizoo, která nabízí možnost potkat v centru města živého klokana.

Netušil jsem, že ve vás dřímá takový patriot.
Aby ne. S Prahou 5 jsem spojen nejen osobně, ale i pracovně.

Vážně?
Ano, Smíchov je spojen i s historií Monkey Business. V ulici Elišky Peškové jsme mívali zkušebnu v našich začátcích. V kavárně V Sedmém nebi jsme vymysleli název a v Nádražní máme zkušebnu teď. Takže Smíchov pro mě není jen rodina, ale taky muzika. A mimochodem ve smíchovském klubu Phenomen jsme se seznámili s mou ženou, která je, jak jste to hezky nazval, starousedlík.

Autorem titulní fotografie je Matěj Třasák.