Jak slaví masopust na Hlinecku?

12_13_Národopisné muzeum Národního muzea_hlinecké masky

Národopisné muzeum připravilo na únor spoustu zajímavých akcí. V této době asi není divu, že hlavním tématem bude tradiční masopust.

Výstava s názvem Fenomén masopust startuje 1. února a potrvá celý měsíc. Představí oblast Hlinecka z pohledu lidových tradic a obyčejů pořádaných každým rokem na Českomoravské vrchovině. Masopustní obchůzky – vostatky – zůstaly dlouho nepovšimnuty, ačkoli se konaly pravidelně a bez přerušení v obcích kolem Hlinska, především ve Studnicích, Hamrech a Vortové. Profesor Ludvík Baran odhaduje, že se tato lokální kultura udržuje 200 až 250 let. Masopust v těchto obcích představuje velké pouliční divadlo, kterého se zúčastňují nejen aktéři v maskách, ale také vesničané a přihlížející diváci. Nejobdivovanější jsou na masopustních figurách jejich kroje a masky. Muzeum vás proto srdečně zve na fotografickou výstavu z archivu Ladislava Vaška.

S tématem přímo souvisí i další díl cyklu Tradičních řemeslných dílen pro děti. Akce s názvem Masopustní masky z Hlinecka se koná 17. února od 14 do 16 hodin. Pro děti bude přichystána dílna výroby barevných veselých masopustních masek plných růží a stuh, které jsou inspirované tradičními maskami z Hlinecka. Vstupné je 150 korun a v ceně je zahrnuto kurzovné, veškerý  materiál a vstupné do muzea.

Kapacita kurzů je omezena, je potřeba se předem objednat u Kristýny Hlavaté (e-mail: kristyna_hlava- ta@nm.cz, tel. č. 257 325 766, 773 793 412). Od 17 do 20 hodin pak na vás čeká podvečer nazvaný Masopust na Hlinecku. Jde o součást cyklu, kde se představují národopisné oblasti České republiky společně s přednáškou a tanečně-hudebním vystoupením. Od 17 hodin bude přednášet Ilona Vojancová (vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina), od 19 hodin vystoupí vesnická skupina v maskách doprovázená dechovkou, která předvede tradiční hlineckou masopustní obchůzku.

Z ostatní nabídky můžeme zmínit přednášku Jiřiny Langhammerové s názvem Minulost a přítomnost Národopisného muzea v Praze. Uskuteční se 21. února od 18 hodin a představí stručné dějiny muzea za uplynulé století, významné osobnosti, výzkumy, sbírkové fondy, velké výstavy a expozice. Přednese příspěvek o obnově muzea v roce 2005 pro novodobou expozici Musaion a o trvajícím provozu muzea jako živé instituce v propojení vědecké, kulturní a umělecké činnosti. Přednášku doplní bohatá obrazová dokumentace.

Národopisné muzeum Národního muzea

Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, 150 00 Praha 5

V muzeu uvidíte výstavu snímků Ladislava Vaška

V muzeu uvidíte výstavu snímků Ladislava Vaška

Průvod masopustních masek na Vysočině

Průvod masopustních masek na Vysočině