Registrace Do práce na kole startuje 1. března

6_7_Startuje registrace Do práce na kole1

Co takhle nechat auto doma a celý květen šlapat do práce na kole? Tuhle měsíční týmovou výzvu loni přijalo 13 000 lidí ve 33 městech po celé republice. Jízda na kole podle lékařů dobře prokrvuje mozek a také odbourává stres. Účastníci akce ovšem nemyslí jen na sebe, ale i prostředí ve městech. Bez emisí, kolon a nesmyslně parkujících aut. Registrace do soutěže, kterou poosmé pořádá spolek Auto*Mat, začínají 1. března.

Cílem tradiční jarní akce není „honit“ kilometry,  ale zkusit se v květnu co nejčastěji dopravovat do práce „na vlastní pohon“ – tedy nejen na kole, ale i pěšky nebo během. Na týmy o 2-5 lidech pak kromě dobrého pocitu čekají výhry v podobě stylových kol, cyklistické výbavy, outdoorových zájezdů a další ceny. V každém městě pak místní organizátoři pořádají speciální akce jako snídaně zdarma nebo volný vstup do bazénu či hladomorny.

Cyklisté, chodci a běžci zahraňují města

Motto letošního ročníku zní: „Zachraň město!“ Vyrazit na kole je totiž jeden z nejjednodušších způsobů, jak ulevit městskému ovzduší a ulicím plným aut.

Letos se zaměříme na i na praktickou stránku – na webových stránkách budeme soutěžícím předávat rady a tipy, jak jezdit po městě na kole, cítit se při tom bezpečně a užít si to,” řekla Lenka Myšáková, vedoucí kampaně ze spolku Auto*Mat.

Do školy na kole

„Další novinkou je, že se do akce letos více zapojí i studenti v rámci sekce Do školy na kole. Jezdit na kole, chodit či běhat mohou středoškoláci a vysokoškoláci. Chtěli bychom, aby mladí více přemýšleli o dopadech různých forem dopravy na města, ve kterých žijí. Připravujeme pro ně také zvýhodněnou registraci,“ doplňuje Petra Melingerová, která má vzdělávání v Auto*Matu na starost.

Profesory nahradí členové divadla Vosto5

Loňskými patrony akce byli profesor Pavel Pafko a profesorka Helena Illnerová. Oba nedají na kolo dopustit ani v poměrně vysokém věku. Letos však soutěž vizuálně omládne, tvářemi kampaně jsou členové divadla Vosto5, kteří se objevují i v originálním videu.

„Na kole po městě jezdíme celkem pravidelně, takže nám to dává smysl,“ říká Petr Prokop z Vosto5. A Ondřej Cihlář dodává: „Stále nepřesátávám kroutit hlavou nad neobvyklým hobby desetitisíců Pražanů – ztrácet denně hodiny času ve svých autech v naprosto zacpaných ulicích a mít přitom pocit luxusu.“

Nejpilnější Krnov a pražský rekordman

Loňským nejpilnějším městem, co se týče pravidelnosti dojížďky, byl nováček Krnov, nejvíce kilometrů ujeli soutěžící v Otrokovicích. Ve stejné disciplíně mezi profesemi vyhráli účetní, následovaní lékárníky a personalisty. Velké uznání patří pak vítězovi výkonnostní soutěže Janu Kavalírovi z Prahy, kterému se podařilo najezdit neuvěřitelných 3 545 km.

Oceněný bude tradičně i „cyklozaměstnavatel roku“, který vytváří co nejlepší podmínky, aby mohli jeho zaměstnanci jezdit do práce na kole. Všichni účastníci soutěže dostanou trika z biobavlny s originálním potiskem, která už k soutěži neodmyslitelně patří.

Více na www.dopracenakole.cz nebo facebook.com/dopracenakole.