Radnice opět přidá na provoz poboček

4_5_knihobudka

Provoz dvou poboček knihovny v pátém městském obvodu by se neobešel bez finanční podpory radnice Prahy 5.

Nejinak tomu bude i letos. „Knihovnám jsme přispěli celkem 270 tisíci. Částka 200 tisíc korun připadne pobočce Ostrovského, zbytek pak pobočce Musílkova. Víme, že jsou oblíbené a navštěvované. Lidé je spontánně vnímají jako místa k setkávání ve své čtvrti, kde se cítí po všech stránkách dobře, byl by nesmysl je zrušit,“ uvedl zástupce starosty Lukáš Herold (ODS).

Jeho slova potvrzuje i knihovník z Ostrovského Jakub Rychtar. „Bez pomoci radnice bychom fungovat nemohli, a děkujeme za ni, je pro nás doslova životně důležitá. Jsme knihovna ‚obyvákového typu‘. Možná to bude znít neuvěřitelně, ale děti u nás tráví čas po škole. Vlastně jsme něco jako školní družina. Děti zde čtou nebo hrají deskovky. Rodiče nás osobně znají, jsou rádi, že je o jejich ratolesti postaráno, navíc smysluplně,“ pochvaluje si Rychtar běžný režim knihovny.

Dodává, že i starší občané kvitují komorní prostředí – lépe se zde orientují, mohou se spolehnout na pomoc personálu. Stejný názor zastává knihovník Tadeáš Beyer, který má na starosti pobočku v Musílkově ulici, zvanou Cibulka. „Jsme zaměřeni převážně na dětské čtenáře. Pro dospělé máme jen omezený výběr, ale starší klienti si k nám rádi chodí pro objednané knihy. Je to využívaný a oblíbený servis,“ uzavírá Beyer, podle nějž lidé návštěvu knihovny spojují s procházkou.

Méně pohybliví nebo nemocní klienti mohou požádat o donášku knih až domů. Komiksy, leporela, fantasy literatura a deskové hry
Co děti nejvíce z fondu knihoven láká? Nejmenší čtenáře leporela, větší nejčastěji sáhnou po komiksech a oblibě se těší žánry sci-fi
a fantasy. Knihovny rovněž nabízejí audioknihy a hudební CD nosiče. Velmi oblíbená je možnost zapůjčení deskových her.

Pro deskovky rodinného typu, jako jsou například Česko nebo Aktivity, chodí podle zkušeností personálu tatínkové. Klienti jsou
ukáznění hráči – hry se do oběhu vrací nepoškozené. „I to je projev faktu, že jsme v zásadě rodinná komunita,“ míní Jakub Rychtar.
„Erasmus Rotterdamský pravil, že doma je tam, kde má knihovnu. Pokud budeme moci budovat dobrý vztah občanů k jejich domovu i prostřednictvím zachování knihoven, budeme tak činit rádi i v budoucnosti. Zrušení poboček by bylo negativním zásahem do kulturního života,“ dodal Lukáš Herold.