RC Tatra Smíchov slaví 60 let od svého vzniku

24_25_Rugby Club Tatra Smíchov

Ragbyový klub nacházející se pod Strahovem letos oslaví 60 let od svého vzniku. Klub byl založen v roce 1958 několika nadšenci, partou přátel, kterým šlo především o radost ze sportu.

První roky byly převážně ve znamení přátelských utkání a hledání stálého hřiště. Po prvotních nesnázích se z party přátel postupně stával sportovní klub, který pomalými kroky neustále rostl až do dnešní podoby. Nyní už můžeme hovořit o prosperujícím klubu hrajícím v nejvyšších soutěžích se širokou členskou základnou. Dnes je RC Tatra Smíchov jedním z největších sportovních oddílů v Praze 5 a zároveň největším ragbyovým klubem v České republice.

K dnešnímu dni má evidováno 619 členů, z toho 429 dětí a mládeže ve věku od čtyř do 23 let. Čtvrt století na vrcholu Muži Tatry hrají v nejvyšší soutěži, od roku 1995 se stali šestkrát mistry republiky a vždy se pohybují na špičce extraligy. Prioritou Tatry Smíchov ale není jen extraligová soutěž mužů. Zásadní součástí klubu je tým žen a dívek, který se stejně jako tým mužů dlouhodobě pohybuje na špici nejvyšší soutěže. Výjimkou nejsou ani kategorie dětí a mládeže napříč všemi věkovými skupinami.

Rozvoj mimoškolních aktivit dětí mládeže z Prahy a okolí je jedním z hlavních cílů RC Tatra Smíchov. Ragby skutečně může hrát každý. Děti při trénincích a při hře rozvíjejí tělesnou zdatnost bez rozdílu nadání, pohybových schopností a pohlaví. Učí se vyhrávat i prohrávat, spolupracovat v týmu a pomáhat si. Do Tatry chodí hrát a trénovat děti nejen z Prahy 5, ale také z Prahy 6 a okolí. Na hřišti se potkávají kamarádi ze školy, ale také se běžně navazují zcela nová přátelství, možná na celý život.

V Tatře se tak vytváří zcela unikátní rodinná atmosféra. Borci z Nového Zélandu Smíchovské hřiště je dějištěm mnoha sportovních aktivit – především se jedná o zápasy a turnaje, které jsou součástí soutěže a běžného ragbyového dění. Klub se ale také dlouhodobě snaží o pořádání divácky atraktivních událostí a zároveň o zlepšení úrovně hry u nás. Díky dlouhodobému kontaktu se zahraničními kluby z celého světa Tatra pořádá řadu zajímavých přátelských utkání nejen u nás, ale účastní se jich i v zahraničí.

Díky těmto kontaktům se tak hráči Tatry zúčastňují pobytů a dlouhodobých stáží v zemích spřátelených klubů. Tam čerpají zkušenosti nejen hráčské, ale i životní. Mezi nejzajímavější zahraniční spolupráce patří letos už počtvrté pořádané přátelské utkání Českého národního týmu s výběrovým týmem Nového Zélandu.

Na to, jak si letos Češi s týmem New Zealand Ambassador’s poradí, se můžete přijít podívat 16. června. Zájemci, kteří by si rádi vyzkoušeli ragby na vlastní kůži, budou mít také řadu příležitostí. V květnu a říjnu proběhne série otevřených tréninků pro veřejnost. Letošní rok je pro klub především rokem oslav. Kromě zajímavých utkání bude hřiště RC Tatry Smíchov dějištěm mnoha doprovodných akcí k oslavám výročí 60 let od založení.

Jedná se například o křest knihy o historii Tatry Smíchov, který doprovází výstava fotografií z let 1958–1978, nebo o Francouzský den spojený s oslavami pořádaný v září. Pokud vás tento tvrdý, ale férový sport zaujal, ať divácky nebo hráčsky, jste na hřiště pod Strahovem srdečně zváni.

Více informací na Facebooku RC Tatra Smíchov nebo na www.tatrasmichov.com.