Hazard mizí z ulic, kriminalita se snižuje

slotmachines3_1200xx4928-2772-0-246

Rozhodnutí radnice Prahy 5 jít cestou nulové tolerance k hernám se ukazuje jako správné. Snaha vymýtit hazard s největší  pravděpodobností vede například ke snižování kriminality, nepotvrdily se ani obavy z přesunu větší části zavíraných heren do ilegality. Za dva roky by na území pátého obvodu neměl být žádný povolený „výherní“ automat či kasino.

V současnosti se na území Prahy 5 nachází devět heren s více než 130 přístroji, a to na základě povolení Ministerstva financí. Více než polovina z nich skončí už letos, zbytek do konce příštího roku. Přitom ještě v roce 2013 v pátém obvodu fungovalo osm desítek hráčských
doupat.

Zavádění nulové tolerance vyvolalo otázku, zda se tímto krokem dramaticky nezvýší počet ilegálních heren. Přesné statistiky neexistují, ale podle názoru Nadačního fondu proti korupci, který problematiku mapuje, se do nelegálního formátu přesunula jen desetina zrušených legálních heren. Celní správa zasahuje Černý hazard je od roku 2017 trnem v oku především Celní správy. Její zaměstnanci pravidelně a nekompromisně postihují porušování zákona, a to i v páté městské části. Například před loňskými Vánocemi pražští celníci opakovaně zasahovali v Nádražní ulici na Smíchově, přičemž už v říjnu na stejném místě zabavili dvanáct nelegálních výherních přístrojů provozovaných bez povolení ministerstva.

„V provozovně bylo zjištěno, že za skrytými dveřmi se nachází prostor, v němž bylo umístěno osm výherních přístrojů. Nelegální herna byla provozována jako dobročinný spolek, kam byli vpouštěni pouze hráči s členskou legitimací, kteří se jí prokazovali u obsluhy. Případná prohra byla vydávána za příspěvek na činnost spolku,“ popisuje jeden z fíglů provozovatelů černých heren tisková mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu Ivana Kurková. Černé automaty bývají samozřejmě provozovány skrytě, například za tajnými dveřmi, dvojitou stěnou nebo plentou.

Není ani výjimkou, že hrací přístroje jsou uloženy v malém prostoru, odkud nejdou vynést, v tomto případě se rozšiřují vstupy a bourají zdi. Kvízomatový fígl Zřejmě nejčastější metodou obcházení zákona je používání takzvaných kvízomatů. Na přístroji bývá dokonce připevněna tabulka, že „zařízení neslouží k hazardu, ale k zábavě“. Výrobci kvízomatů se ohánějí znaleckými posudky, podle nichž stroje nespadají pod zákon o hazardu, protože nefungují na principu náhody, a tudíž se ani nedaní. Stát se pak musí soudit s každým provozovatelem kvízomatů zvlášť a potřebuje i znalecký posudek na každý typ.

Podle odhadů tvoří kvízomaty až 90 procent nelegálního hazardu. Jeho provozovatelům podle zákona o hazardních hrách hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun, propadnutí zadržených přístrojů, hotovosti a dalších předmětů souvisejících s nelegální hrou. Od začátku letošního roku platí nový zákon ukládající nejen hráčům spoustu povinností. Hráč se musí u vchodu zaregistrovat, ukázat občanský průkaz, po dvou hodinách má povinnou pauzu. Herna mu musí nabídnout limity sázek a musí mít zavřeno ráno.

Raději nižší příjmy než lidské neštěstí

Dalším argumentem odpůrců zákazu heren bylo snížení příjmů radnic, které z provozu automatů ještě nedávno inkasovaly nemalý peníz. „Hazard má mocného spojence a tím jsou peníze. Každý, kdo chce obhájit hazard na nějakém místě, argumentuje tím, že to přinese spoustu peněz do městské kasy. A za ty peníze se pořídí lavičky a dětská hřiště a lůžka do nemocnic a tak dále. Ale můžete lidskou bídu a neštěstí vykoupit penězi? Můžete zničené rodiny omluvit tím, že jste pořídili novou houpačku do parku?“ ptá se radní Prahy 5 pro finance Jan Trojánek (ANO). Nelze pochybovat o tom, že někteří lidé budou hrát a riskovat vždy. Je ale otázkou, zda je úkolem rozumných zastupitelů, aby podporovali byznys, který je postaven na lidské závislosti.

„Chceme-li lepší Prahu 5, nedosáhneme toho tak, že budeme ždímat více peněz z činností, o kterých víme, že nejsou chvályhodné. Ale naopak, že budeme podporovat vše a všechny, kdo se snaží udělat naše město příjemnějším místem k životu,“ míní Trojánek.

Podle něj fungují jednoduché otázky: Chtěli byste bydlet vedle herny? Chtěli byste mít kancelář v domě, kde v přízemí je nonstop herna?

„Souhlasím s tím, že problém není černobílý. Chceme-li opravdu problém hazardu v Praze vyřešit, musíme mít dohodu mezi magistrátem a jednotlivými městskými částmi. To souvisí nejen s otázkou, jakou chceme mít Prahu, ale i které návštěvníky zde rádi uvidíme a kteří přinesou spíš problémy než zisk,“ dodal radní Trojánek.

Trestných činů ubývá

Přímá souvislost mezi omezováním hazardu a klesající kriminalitou se těžko dokazuje. „Kriminalita i počet přestupkových jednání, včetně přestupků proti majetku, obecně klesají, nakolik je to v souvislosti se zrušením heren, si však nedovoluji odhadnout,“ řekl ředitel městských strážníků v Praze 5 Zdeněk Hejna. Statistiky trestných činů v pátém obvodu za loňský rok ještě nejsou k dispozici, nicméně v roce 2016, kdy se omezování heren rozjelo naplno, klesla meziročně kriminalita o desetinu.

30552248 – slot machine