Vyrobte si velikonoční dekorace

Velikonoce

V pátek 23. března 2018 od 14 hodin se v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici uskuteční další, již tradiční Velikonoční výtvarná dílna pro děti i dospělé.

Velikonoce v dnešní době vnímáme v podstatě dvojím způsobem, ale pokaždé jde o „zmrtvýchvstání“ – jednak jako oslavu vzkříšení Ježíše Krista a jednak jako vzkříšení přírody k novému životu. Všechny výklady Velikonoc tedy spojuje společné téma smrti a zrodu nového života, v otázce původu těchto svátků se názory rozcházejí. Jejich počátky však s největší pravděpodobností sahají do pohanských dob, kdy lidé oslavovali příchod jara a plodnosti – symbolizovaný tradičními vajíčky –, což při tehdejším způsobu obživy znamenalo klíčovou životní otázku.

Ať už se jedná o jakékoli pojetí Velikonoc, vždy jsou spojené s vítáním jara. Toto roční období se lidé snažili odpradávna přenést různými způsoby i do svých domovů, například v podobě obilí zasazeného v miskách a talířích. Zvykem bývalo také nosit do kostela vrbové a lískové proutky a pučící jívové větve – kočičky, které si lidé ozdobené a posvěcené vystavovali doma za svatými obrázky. S Velikonocemi je zkrátka spojeno velké množství rozličných tradic a zvyků, zároveň bývají tyto svátky oslavou nejrůznějších řemeslných dovedností.

Z těchto základů a souvislostí vychází také výše zmiňovaná výtvarná dílna, další z pásma pravidelných akcí, které tematicky a obsahově vycházejí z lidových tradic během ročního cyklu a oblíbily si je nejen děti, pro něž jsou určeny především, ale pravidelně se do nich zapojují i návštěvníci komunitního centra z řad seniorů. Tyto výtvarné aktivity mají již dlouholetou tradici a mezi malými i staršími návštěvníky jsou velmi oblíbené.

Na letošní Velikonoční dílně se budou vytvářet originální velikonoční dekorace a stylové doplňky s jarní tematikou. „Výtvarné dílny v Komunitním centru Prádelna patří mezi zavedené a oblíbené aktivity, které kromě samotného tvoření nabízejí také prostor pro naprosto přirozené a spontánní setkávání rozličných generací. Takže skoro vždy se do dětského reje zapojí zvídaví senioři, kteří vnímají centrum jako „vlastní“ a tráví v něm čas například při jiných aktivitách. Výsledkem bývá společně prožité odpoledne, které se stane přínosem pro obě strany. V neposlední řadě potěší nezvyklé a nápadité výrobky nejen jejich tvůrce, ale také rodiče, neboť své výrobky si děti odnesou domů,“ míní radní Petr Lachnit (ANO), iniciátor komunitních a mezigeneračních aktivit.