Žáci objevují fyziku zábavnou formou

18_19_ZŠ a MŠ Barrandov, Chaplinovo2

ZŠ A MŠ BARRANDOV

Ve škole na Chaplinově náměstí se dlouhodobě snaží, aby žáci získávali poznatky i netradiční, zábavnou formou, a tak podporují zájem dětí o vědu a techniku. Proto také proběhlo již druhé setkání se zábavnou fyzikou. Projde vajíčko hrdlem lahve? Můžeme vidět zvuk? Může hořet mokré prádlo? Jak to, že se letadlo udrží ve vzduchu? Na tyto a mnoho dalších fyzikálních záhad dostali žáci odpověď od lektorů Úžasného divadla fyziky.

Předškoláci z mateřské školy a přípravné třídy poznali, co se děje se šumákem ve vodě a v oleji, a postavili si krasohled. V Kouzelné fyzice si mladší žáci vyzkoušeli, za jakých podmínek projde vajíčko uvařené natvrdo hrdlem lahve. Co je to vakuum a jak se v takovém prostředí chová nafukovací balonek. Zjistili, kolik nafouknutých balonků unese člověka. Viděli zvuk prostřednictvím páry v bubnu.

V programu Tóny fyziky se starší žáci věnovali zkoumání zvuku. Díky Rubensově trubici spatřili ohnivé zvuky. Prostřednictvím laserových paprsků viděli, jak se zvuk hudební skladby mění. Pokusy se velmi líbily a žáci i učitelé odcházeli z tohoto podivuhodného divadelního představení nadšeni. Poděkování patří zřizovateli školy – MČ Praha 5, který finančně akci podpořil, a tak se žáci mohli seznámit se zábavnou fyzikou zcela zdarma.