Pivovar Staropramen a Praha 5 posilují spojení

Zleva_Pavel Richter - Starosta MČ Praha 5, Petr Kovařík - Generální ředitel Pivovary Staropramen

Od svého založení v roce 1869 je smíchovský pivovar nedílnou součástí své čtvrti. Tento vztah se nyní zástupci pivovaru a městské části Praha 5 rozhodli stvrdit podpisem Memoranda o spolupráci.

To se týká vzájemné propagace aktivit obou subjektů, pořádání kulturních akcí nebo rekultivace veřejných prostor. Charakter Smíchova už téměř 150 let formuje smíchovský pivovar a ten je po celou tuto dobu aktivní součástí „své“ čtvrti. Už samotné založení Akcionářského pivovaru bylo spojeno s přispěním českých elit Smíchova a smíchovské pivo bylo vždy ve své historii vařeno s ohledem na potřeby místních lidí. Hodnoty čtvrti akcentuje Staropramen i v současné kampani, jež popisuje Smíchov jako „čtvrť, která bolí, ale rozdá se“.

Přímo v pivovaru se každoročně odehrává řada kulturních akcí, které jsou přístupné veřejnosti, a větší otevřenost pivovaru a jeho propojení s okolím je také cílem vedení Staropramenu. Loni například proběhly na nádvoří pivovaru koncerty skupin Monkey Business nebo PSH. Pivovar bylo rovněž možné navštívit u příležitosti Dnů českého piva, kdy na návštěvníky čekal program i prohlídky pivovaru a návštěvnického centra zdarma. Nově také ve Staropramenu funguje příležitostný výčep Pod komínem, do kterého byli jako první pozváni právě lidé ze Smíchova a okolí. Lidé si zde mohou vychutnat pivo přímo „ze žíly“ a popovídat si se svými sousedy i pivovarníky.

Kromě možností kulturního vyžití nabízí pivovar pravidelně svému okolí pomocnou ruku. Již více než deset let pomáhá vybraným neziskovým organizacím v rámci dobrovolnického projektu Dny, kdy pomáháme aneb Community Days. V loňském roce například pivovarníci zvelebovali Komunitní centrum Prádelna, Centrum výcviku psů pro postižené Helppes nebo Stanici přírodovědců.

Dlouhodobě funguje spolupráce pivovaru a páté městské části zejména u seniorů, kteří jsou pivovarem podporováni při svých společenských, sportovních i kulturních aktivitách.

Nyní se spolupráce rozšíří do dalších oblastí, občané se budou moci těšit na různé koncerty, výstavy, komunitní setkání a mnoho dalšího. V současné době se jedná o formě zapojení pivovaru v rámci Dnů Prahy 5, které proběhnou od 15. do 25. května.

„Smíchovský pivovar Staropramen je spolu s barrandovskými ateliéry posledním tradičním průmyslovým podnikem v Praze 5. Jsme velmi rádi, že pivovar ctí společenskou odpovědnost, snaží se pomáhat a budovat sousedský komunitní život v naší městské části. V tomto ohledu oceňuji nejvíce výčep Pod komínem, který je mezi sousedy velmi populární,“ sdělil starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

„Pivovar Staropramen je neodmyslitelnou součástí Smíchova a já jsem velice rád, že to tak vnímají i zástupci městské části Praha 5. Podpis Memoranda o spolupráci velmi vítám a věřím, že se nám společně podaří realizovat co největší množství smysluplných aktivit,“ dodal Petr Kovařík, generální ředitel Pivovarů Staropramen.