SK Čechie Smíchov má nového trenéra ze Španělska

24_25_SK Čechie

Narození Jiřího Voskovce, publikace speciální teorie relativity Albertem Einsteinem, založení fotbalového klubu AFK Vršovice (Bohemians 1905). Všechny tyto události mají společného jmenovatele, a sice rok 1905.

Tento rok je ale také začátkem cesty jedné, pro mnoho lidí možná skryté smíchovské perly. Je to rok založení klubu SK Čechie Smíchov. Proč je Čechie jakožto jeden z nejstarších fotbalových klubů v republice spíše „skrytou perlou“? Kdo ví, možná je to tím, že za minulého režimu byla spíše utlačovaným klubem, který byl mnohokrát těsně před zánikem a jen obětavost členů tehdejšího výboru, samotných hráčů a nadšenců, kteří se pohybovali v okolí Čechie, byla důvodem jejího definitivního „nezániku“.

Možná je to i tím, že dlouhá léta prakticky neměla domácí hřiště. Po mnohaletém hledání však našla domov na pomezí Smíchova, Košíř a Břevnova a i za přispění radnice Prahy 5 se situaci kolem klubu podařilo stabilizovat. Přesto by si Čechie zasloužila větší pozornost. Málokdo ví, že je mateřským klubem jednoho z nejlepších hráčů české fotbalové historie Antonína Puče. Před svým odchodem do Sparty zde strávil několik let také Antonín Perner, který naši republiku reprezentoval na olympiádě. Důležité je ale žít současností a myslet na budoucnost. Čechie se zúčastnila několika projektů, které měly za úkol hlavně nalákat mladé fotbalisty. Mládežnické výběry jsou slušně zaplněné a výsledky se díky práci trenérů dostavují.

U dětí je ale nejdůležitější, aby je to bavilo, a známkou toho, že tomu tak je, může být třeba i úsměv, se kterým se blíží ke skromnému areálu. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na mužské kategorie. Hlavní tým po loňském postupu do 1. B třídy sice po podzimu zatím tápe, ale i zásluhou nového trenéra a hlavně snahy všech zúčastněných by se mohl dočkat lepších zítřků. Pro španělského trenéra Jaima Fernándeze Navarra je Čechie v Praze jeho třetí štací. Týmu se snaží vštípit především nové a důslednější pojetí obrany.

„Sehnal jsem si informace o zápasech, hráčích i jejich statistikách. I z nich bylo možné vyčíst, co tým trápí. Na podzim dostal 41 gólů a dal jich jen 18, takže je jasné, že má potíže v defenzivě,“ řekl třiatřicetiletý kouč v rozhovoru, který najdete na stránkách www.cechiesmichov.cz. B tým se po chudších letech, kdy okupoval poslední příčky soutěže, postupně začal posouvat tabulkou a zakotvil v jejím středu. V Čechii obecně panuje pozitivní nálada. Zásluhu na tom mají všichni, kdo se kolem klubu pohybují, ať už jde o členy výboru, správce, samotné hráče, trenéry, ale samozřejmě i o rodiče, kteří svou obětavostí jdou příkladem.

Miloslav Mrštík, předseda klubu