Přednáška v KC Prádelna nabídne zážitky z And

Peru_0081

Mezi nejoblíbenější programy Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici patří takzvaná cestovatelská odpoledne, kdy je hostům prostřednictvím vyprávění a fotografií představena nějaká zajímavá lokalita.

V úterý 17. dubna od 15 hodin se Jaroslav Bartoš podělí s návštěvníky o své zážitky z putování po Jižní Americe. Jaroslav Bartoš procestoval s kletrem na zádech a se svými kamarády po boku mnoho exotických destinací. Několikrát navštívil Jižní Ameriku, Indii, Nepál, Pákistán, severní Afriku a mnoho dalších zají- mavých míst, která mají jedno společné – jsou ve stínu horských velikánů. Nyní přichází, aby spolu s promítáním poutavých obrázků vyprávěl o svých zážitcích na jednotlivých cestách. Na tomto prvním setkání bude vyprávět nejen o svých zážitcích v Andách, ale i o Machu Picchu, jezeru Titicaca a dalších zajímavých lokalitách.

Že rozhodně nepůjde o suchopárné vyprávění učebnicových faktů, nýbrž o autentické zážitky, které píše sám život, v několika příkladech přibližuje: „Kvůli malé revoluci v Bolívii jsme museli na místě změnit itinerář naší cesty, což jsme neučinili příliš šťastně, protože jsme přistáli přímo v epicentru zemětřesení, a tak jsme se, díky našim starostlivým manželkám, dostali na seznam pohřešovaných. Po nešťastném pádu jsem odjížděl do hor s bolavými zády a teprve po dvou letech jsem se dozvěděl, že jsem trek spojený s výstupem na šestitisícovou Parinacotu absolvoval se dvěma zlomenými žebry. Krásu a velebnost jezera Titicaca, které leží ve výšce 3800 metrů, jsem mohl bohužel vnímat, pouze pokud jsem stál pevnýma nohama na zemi: jakmile jsem vstoupil na loď, přidružila se ke mně naprosto neodbytně mořská nemoc, která po celou dobu plavby vyžadovala veškerou moji úpěnlivou pozornost. Přesto si vzpomínám na návštěvu ostrovů, plovoucích ostrovů, i jízdu na rákosových člunech…“

„Poznávání cizích zemí a vyprávění o nich je odjakživa velmi lákavé snad pro každého člověka, seniory nevyjímaje. Cestovatelské odpoledne v podání Jaroslava Bartoše má však z mého pohledu ještě jeden pozitivní přesah, neboť on sám ztělesňuje ukázkový příklad moderního seniora, který je plný elánu a zapojuje se do mnoha aktivit. Skutečnost, že takový atraktivní program pro nejširší veřejnost připraví přímo jeden z komunity seniorů vzniklé kolem našeho komunitního centra, dokonale potvrzuje smysl existence a význam Komunitního centra Prádelna pro pátou městskou část. Navíc se osobně samozřejmě těším na poutavé vyprá- vění a zajímavé fotografie z míst, která jsem zatím neměl možnost navštívit,“ podotýká radní Petr Lachnit (ANO), který stojí v pozadí mnoha programů pro seniory i nejširší veřejnost.