Sportovci Gabriela a Petr Koukalovi: Našimi příběhy chceme hlavně inspirovat mladé

koukalovi

Gábino a Petře, teď je vás „všude plno“. Myslím si, že ani jednoho nemusím dlouze představovat – stačí zkrátka napsat manželé Gabriela a Petr Koukalovi, známé osobnosti českého sportu. Přičemž Gábina byla vyhlášena Sportovkyní České republiky 2017.

Hned v úvodu našeho rozhovoru, ať mi tedy laskaví čtenáři prominou, že si s vámi budu povídat hlavně o tom…

Jak se vám žije v naší městské části? Jsem starosta, unesu i kritiku a rád se vynasnažím věci vylepšit…

Jsme tady šťastní. Máme kliku, že bydlíme v místě, kde je spousta zeleně a klidu.

Našli jste si už v Praze 5 oblíbené místo, kam chodíte relaxovat? Svoji restauraci? Kavárnu?

Máme rádi Kavárnu, co hledá jméno, a jsme proto rádi, že se podařilo ji znovu otevřít. Také chodíme rádi do restaurace U Sousedů u Kavalírky.

Zatím jsem záměrně nevyzvídal, jestli si chodíte třeba zaběhat. Chodíte? Každý sám, nebo společně? Jak často a kam? A jako aktivnímu běžci mi nedá se nezeptat, kolik toho naběháte a v jakém čase?

Více běhám já (Gabča). Ráda obíhám motolské golfové hřiště a přilehlé parky. Nic si ale už neměřím, čas by jistě byl velmi tristní. Ale o to více si běh a pohyb užívám.

Můj „výslech“ směřuje k (ne)smělé myšlence, zda bych vás oba (ne)mohl pozvat na akci Běh okolo Prahy 5? Trasa zakreslená na mapě vypadá jako srdíčko, má 27,8 km a běžíme ji na pohodu v tempu šest minut na kilometr. Gábino? Petře? Vyhovovalo by vám to? Bylo by mi ctí.

To je velká výzva! Někdy bychom to asi mohli vyzkoušet. Trochu potrénujeme a na konci léta bychom to rádi zkusili.

Když jsem u nabídek sportovních akcí, Petře, o tobě vím, že máš dlouhodobý cíl zvládnout dlouhý triatlon typu ironman. Nepřidáš se k Challenge Prague 2018 v sobotu července?

Bohužel mi to termín nedovolí, máme již v plánu jinou akci v jiném koutě republiky. Ale věřím, že jednou na mě čeká jak Challenge Prague, tak i velký ironman. Vždyť mi jdeš, starosto, příkladem 🙂

Oba jste mistři svého sportovního oboru. Petře, umí Gábina hrát badminton? Gábino, jaký je Petr lyžař a střelec?

Petr střílí určitě výrazně líp, než já hraji badminton. Má na to velký talent, když jsme šli na střelnici poprvé, nechtěla jsem uvěřit tomu, že nikdy nestřílel. Mě badminton strašně baví, ale moc mi zatím nejde.

Nehodláte se jako dvojice vrhnout na nějaký úplně jiný sport? Beachvolejbal nebo tak něco?

Jezdíme rádi na kole, přemýšlíme o dvojkole. A také bychom chtěli spolu na vodu.

O čem ale bezpečně vím, že budete společně dělat, je osvěta. Můžete nějak přiblížit váš uvažovaný projekt?

Oba jsme si v životě prošli těžkým obdobím. Petr prodělal rakovinu varlat, já zase poruchy příjmu potravy. Obě diagnózy mají společné to, že často postihují především mladé lidi. Rádi bychom našimi příběhy motivovali a inspirovali nejen mladé lidi a studenty, ale celou společnost, aby zdravotní rizika dnešní doby nepodceňovali, dbali na prevenci a neváhali své problémy řešit hned v počátku. Bylo by skvělé, kdybychom ve spolupráci s Prahou 5 mohli udělat nějakou besedu pro veřejnost i pro školy.

Gábino, další věc, kterou na tobě obdivuji, je tvůj postoj k charitativním akcím. Za kolik korun jsi „prodala“ svou zlatou medaili? Od koho peníze byly, se asi nedozvíme. Ale u koho skončí, to nám prozradíš?

Jednu zlatou medaili z MS jsem vydražila za 50 tisíc korun, které putovaly na účet malého Maximka z Konta Bariéry, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. Nedávno při křtu mé knihy se také podařilo vydražit dva obrazy mých přátel, kteří mě zvěčnili, za neuvěřitelných 350 tisíc korun. Ty už půjdou na Konto Gábi, které bude vedené pod Kontem Bariéry a ze kterého budeme pomáhat především zdravotně podobně postiženým ženám a slečnám, jako jsem byla já. Do tohoto konta půjde také část výtěžku z prodeje mé knihy.

Opravdu se ti nebude po medaili stýskat? Je nějaká „placka“, které by ses nevzdala?

Mně už medaile radost udělaly, když jsem je získala. A je skvělé, když teď mohou udělat radost i někomu jinému, a navíc současně také pomoci dobré věci.

První český sportovec, který prodal hned dvě medaile, byl Lukáš Pollert, enfant terrible českého sportu. Tehdy z toho bylo velké pozdvižení. Přitom i on celou částku věnoval na dobročinné účely, podpořil Drop In. Jsi ráda, že se změnilo klima ve společnosti a lidé tvůj „obchod s medailí“ vnímají pozitivně?

Pamatuji si, že když to udělal, také jsem to moc nechápala. Dnes mu ale naprosto rozumím a ráda bych se s ním i někdy setkala. Je to jistě velmi inspirativní člověk.

Gábino, Petře, klobouk dolů před tím, jak myslíte na ostatní. Teď chci ale slyšet, co uděláte pro sebe. Takže – kam jedete na dovolenou? Z dobrých zdrojů vím, že ideální bývají výlety do Nepálu…

V tuto chvíli je pro nás největší dovolená, když strávíme víkend doma nebo někde v přírodě. Cestování jsme si užili za poslední roky až až a maximálně si teď užíváme takový běžný život. Nejvíc se těšíme v létě na dlouhé večery a buřty s rodinou a přáteli.

Svatba a podpora Konta Bariéry

Společná radost ze zisku Křišťálového glóbu za sprint 2016/2017