Studenti vyrobili interaktivní mapu průběhu květnového povstání

_MG_5700

Prvním tématem nově spuštěného projektu Smíchov sobě je interaktivní portál s dobovou interaktivní mapou průběhu květnového povstání 1945 na území Prahy 5.

Unikátní projekt vytvořili ve spolupráci s MČ Praha 5 a za odborné garance historika a poslance Pavla Žáčka (ODS) studenti Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ). Pro veřejnost jej zprovoznili 3. května 2018. Zhruba před třemi měsíci byl vytvořen tříčlenný studentský tým, byla zpracována analýza projektu a předložena městské části. Prostřednictvím portálu je možné postupně objevovat a představovat historii Prahy 5. Na mapě budou postupně zveřejňována konkrétní místa a události z května roku 1945 s textovým doprovodem a dostupnými fotografiemi.

„V projektu Smíchov sobě se podařilo získat k dispozici část bohaté dobové sbírky historika Pavla Žáčka a zpřístupnit ji občanům Prahy 5 a pamětníkům květnových událostí 1945 v Praze 5,“ uvedl zástupce starosty Lukáš Herold (ODS).

Podle Pavla Žáčka má projekt ohromný potenciál a může být inspirací i dalším městským částem. „Historie občany baví, rádi se něco dozvědí o ulici, ve které bydlí, o nějaké významné historické události v okolí svého bydliště,“ dodal. Studenti SSPŠ – autoři jedinečného projektu – počítají s tím, že historické souvislosti zavedené do interaktivní mapy mohou být významným podpůrným edukačním prostředkem ve výuce na základních a středních školách. „Poskytnutých materiálů je tolik, že můžeme všem zájemcům slíbit pravidelný příliv nových a nových dat,“ ubezpečují studenti.

Proto MČ Praha 5 plánuje zapojit do diskusí o dalším zaměření a rozšíření projektu ředitele škol a učitele dějepisu, aby se maximálně využilo prostoru, který projekt Smíchov sobě nabízí.

„Byl jsem potěšen oslovením naší školy panem poslancem Žáčkem a představiteli místní radnice, ti přišli s velmi zajímavým námětem. Ten jsme v následných diskusích začali rozvíjet, a pokud bude zájem, může vzniknout velmi zajímavý a ambiciózní dlouholetý projekt, který přinese užitek jak Praze 5, tak našim studentům. V naší škole studenti pracují na mnoha projektech, ve třetím a čtvrtém ročníku konají všichni studenti celoroční práci a vždy se snažím, aby měla reálné výstupy. Neschválím takzvané projekty do šuplíku, kdy se vytváří něco jen ze cvičných důvodů. Proto budeme velmi rádi ve spolupráci s Prahou 5 pokračovat. Přidanou hodnotou dle mého bude, že studenti získají užší vztah ke zdejšímu regionu a jeho bohaté historii,“ řekl ředitel smíchovské školy Radko Sáblík.

Je možné, že v budoucnu studenti vytvoří i další „mapy“ významných milníků československé historie, jako jsou léta 1918, 1938, 1948, 1968 a 1989. Důležité je oslovit občany, kteří by poskytli osobní vzpomínky či dobové fotografie. Dalším nápadem je vytvoření aplikace pro mobilní telefony – tato aplikace po stažení do telefonu upozorní občana či turistu na památku v Praze 5 včetně dalších informací.