Dárek k šedesátinám. Češi na Smíchově zdolali Ambasadory

DSC_0197

Co je lepší než oslavit kulaté výročí fenomenálním vítězstvím? Tento pocit musel zcela jistě ovládnout všechny, kteří v polovině června navštívili ragbyové utkání Česká republika versus New Zealand Ambassador’s XV na hřišti Tatry Smíchov.

Slavný český ragbyový klub Tatra Smíchov slaví šedesátiny. Toto výročí by chtěl oddíl náležitě připomenout a využít ho k další propagaci ragbyového sportu. „V posledních letech se nám ragby daří úspěšně popularizovat zejména mezi dětmi a mládeží. Díky podpoře, které se nám od radnice Prahy 5 dostává, klub stále vzrůstá. Jsme na tuto skutečnost velmi hrdí a věříme, že ragby je nejen zábavným sportem, ale i určitou životní filozofií s hodnotami jako přátelství, vzájemná pomoc, respektování pravidel a soupeře, čestnost, které stojí za to u dětí a mládeže budovat,“ řekli zástupci klubu.

Oslavy vyvrcholí na podzim

Z harmonogramu oslav lze uvést křest prvního dílu knihy Všeho do času, Tatra na věky (prvních 20 let historie klubu), který proběhl koncem února. Dále zorganizování putovní výstavy fotografií dokumentujících vznik a historii klubu. V podzimní části soutěže budeme organizovat tréninky pro veřejnost v rámci extraligových zápasů na našem hřišti, grilování se seniory v srpnu a září. „Vyvrcholením pak budou oslavy šedesáti let v září, kdy by se na našem hřišti měly konat tematické celodenní oslavy, přátelské utkání a bohatý doprovodný program. Ke konci roku chceme zorganizovat setkání členů klubu a přátel ragby se zakládajícími členy RC Tatra Smíchov a vydání druhého dílu knihy Všeho do času, Tatra na věky,“ informovalo vedení Tatry.

Nebude chybět ani podzimní mezinárodní turnaj v ragby – PYRF 2018. Podle zástupce starosty Prahy 5 Lukáše Herolda (ODS) je Tatra Smíchov počtem členů a dětí druhým největším klubem v pátém obvodu. „Vedení klubu dělá z ragby nejen sport, ale i společenskou událost. A nemusím připomínat, že s celorepublikovým rozměrem,“ chválí Lukáš Herold.

Vítězství, které se počítá

Novozélanďané měli kromě zápasu s českou reprezentací celkem nabitý program. V neděli vyrazili na Karlštejn, v pondělí do Snídaně s Novou a do OC Smíchov na vernisáž výstavy k výročí 60 let od založení klubu. Navštívili magistrát, vystoupili ve Fajn rádiu a opět v televizi Nova, tentokrát při večerních zprávách. Průběžně na všech místech předváděli haku.

Ve středu konečně přišel čas na první zápas s U20, ve kterém čeští hráči drtivě prohráli 105:0. Očekávání sobotního zápasu tak značně narostlo. Ačkoliv byly síly obou týmů velmi vyrovnané, Novozélanďané častěji chybovali a inkasovali trestné kopy (převážně za zborcené mlýny a předhozy). Petr Čížek trestný kop proměnil celkem šestkrát a jen kopy navýšil skóre o 18 bodů. První pětku zápasu položil v první půli zadák Jan Kovář. V první půli vedli Češi 17:5. Pětky v zápase padly ještě tři, všechny ale na straně Novozélanďanů. Češi výsledek uhájili i přesto, že v posledních deseti minutách hráli v oslabení. Vítězství to bylo o to sladší, že tento rok poprvé zápas nebyl jen exhibicí – ale byl zařazen mezi oficiální zápasy světové ragbyové federace – výsledek bude tedy započítán do oficiálního žebříčku.

Od tréninků na škváře k mistrovským titulům

Populární ragbyový klub na Smíchově vznikl v roce 1958. Jádrem nového oddílu byli hráči z Motorletu a Pragy. Měli jen minimální zázemí, trénovali na Císařské louce i na fotbalové škváře, následně pomohla Slavie, kde měl tým pronajatou šatnu a mohl trénovat a hrát utkání. Zlom nastal v roce 1972. Klub získal od Státního statku Praha pozemek k výstavbě hřiště.

Velmi důležitou roli hrál Jaroslav Nedoma ve výboru jednoty Tatry Smíchov. V akci „Z“ klub za pět měsíců od vydání stavebního povolení odpracoval 14 tisíc hodin a opravdový ragbyový stánek v Praze byl na světě. Výstavbu hřiště řídil tehdejší hráč oddílu Václav Fišer. V roce 1984 byl oddíl oceněn Prahou 5 za práci s mládeží.

K hráčským zkušenostem přispělo i srovnání s oddíly ragby při zájezdech po Evropě, zejména do Francie, Německa, Anglie či Itálie. V sezoně 1994/95 získala Tatra první titul mistra republiky mužů, druhý v sezoně 1996/97. Po několika nevydařených finálových bojích získalo mužstvo titul v sezoně 2002/03 pod vedením Josefa Fatky a Michala Choce a v sezoně 2006/2007 pod vedením Suvada Kapetonoviče a dále v sezoně 2008/2009 s dvojicí trenérů Vacek, Osvald. V letošním finálovém utkání s Pragou získala Tatra titul po nejlepším kolektivním výkonu svých odchovanců.

Foto. Gabriella Kraus

Foto: Gabriella Kraus Takzvaný mlýn patří mezi důležité situace v utkání. a čeští reprezentanti si v nich vedli více než dobře.

Foto: Gabriella Kraus

Zástupce starosty Lukáš Herold (ODS) se za přítomnosti šéfa klubu Romana Rygla zdraví s velvyslancem Nového Zélandu Rupertem Holborowem.

Smíchovský klub si na mládeži velmi zakládá.