Stromy z betonových truhlíků míří do ulic

Radnice Prahy 5 začala řešit osud stromů z betonových truhlíků. První zachráněný nyní zkrášluje prostor v ulici Na Václavce.

„Na přesazení stromu jsem osobně dohlížel. Je to první strom z naší koncepce Ochlazování ulic Prahy 5 a jejich ozeleňování“, informoval první zástupce starosty páté městské části Martin Slabý (ANO). Po dendrologickém průzkumu byly stromy v truhlících, které zvládnou přesun z truhlíku, označeny zelenou tečkou.

Ostatní jsou bohužel poškozené a nepřežijí více než toto léto. „Občané se nemusí bát, že stromy označené zelenou tečkou jsou určeny ke kácení či jiné likvidaci. Budou přesazeny,“ vysvětlil Martin Slabý. Pátá městská část rovněž přišla s novinkou týkající se zavlažování dřevin. Jde o systém zavlažovacích vaků s názvem Treegator.

„I ty jsme začaly používat v rámci zmíněné koncepce. Jsou rozmisťovány ke stromům pravidelně s harmonogramem. Za osm hodin prolije vak strom vodou a přesune se na další strom. Šetří v Praze 5 jsme na něj připraveni,“ konstatoval Slabý, který má v gesci veřejný prostor. Vak je vyroben z odolného polyetylenu a používá se pro čerstvě vysazené nebo již zapěstované stromy do průměru kmene 20 centimetrů s rozvětvením minimálně 60 centimetrů nad zemí. Mezi jeho hlavní výhody patří opakované použití na různých místech či možnost přidání hnojiv. Systém se používá ve městech celého světa. Například ve Stockholmu tímto způsobem zalévají zhruba 800 stromů.