Radnice pomůže preferovaným profesím

Počet bytů, které radnice Prahy 5 pronajímá zástupcům vybraných profesí, se má rozšířit. Radní páté městské části schválili rozšíření počtu bytů „pro obecnou prospěšnost“ o osmnáct jednotek. Záměr ještě musí posvětit zastupitelé na svém zářijovém jednání.

„V minulosti se v bytové politice radnice až příliš zapomínalo na lidi, kteří jsou pro chod městské části velmi důležití. Jde třeba o lékaře, sestřičky, učitele nebo policisty,“ konstatoval zástupce starosty Lukáš Herold (ODS). Loni nabídku bydlení využilo například několik zdravotních sester z Fakultní nemocnice Motol.

Tímto krokem chce pátý obvod pomoci především ředitelům škol zřízených městskou částí. „Dostupné bydlení je možná nejdůležitější podmínkou pro získání i udržení kvalitního učitele. A my víme, že naše školy takové pedagogy hledají,“ řekl Herold. Podle něj radnice neposuzuje, komu konkrétně bytovou jednotku pronajme. Systém funguje tak, že například ředitel školy požádá o zajištění volného bytu pro učitele a zástupci městské části se ho pokusí zajistit.

„Rozhodnutí, kdo bude v bytě bydlet, je tak v kompetenci ředitele školy. Trošku jinak tomu je v případě motolské nemocnice. Ta městské části platí nájem, ale opět je čistě na jejím vedení, kým byt obsadí,“ vysvětlil Lukáš Herold.