Naše Yasmina už má novou smečku

41165910_1813033475484257_7359325602978988032_n

„Nic platno, Yasmino, už musíš jít mezi jiné lidi a budeš patřit do jiné smečky.“

Mírně upravenou citací z knihy Karla Čapka o psí slečně Dášeňce jsme se ve čtvrtek 6. 9. 2018 neradi loučili s Yasminou. Naši psí slečnu jsme “vrátili” do Střediska výcviku vodicích psů při sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých v Jinonicích (SVVP), odkud si ji starosta Pavel Richter (TOP 09) vzal na tzv. předvýchovu loni v listopadu.

„Dozvěděli jsme se, že bývá nedostatek dobrovolníků, kteří by se prvních deset měsíců starali o štěňata budoucích profesionálních vodičů, kteří pomáhají hendikepovaným. A proto jsme se Yasminy rádi ujali a pomohli tak nastartovat její potřebný a náročný výcvik,“ řekl starosta. „Musím se přiznat, že mít na starost tuhle psí slečnu byla jedna z nejhezčích starostí po dobu mého starostování. Neradi se s ní loučíme. Yasmina přirostla k srdci nejen mně a mé rodině, ale opravdu celé radnici. Musím se hodně moc přemáhat, abych přijal skutečnost, že mám být pyšný a rád, že jsme ji dobře připravili pro plnění jejího velkého poslání a pustit jí dál do života. Bylo to krásných deset měsíců,“ mírně posmutněle dodal Pavel Richter.

Předvýchova Yasminy, odehrávající se „na radnici“ byla nová i pro výcvikové středisko. Poprvé svěřilo psa do péče instituce, dosud se štěňata na deset měsíců předávala do péče výhradně jednotlivcům. Během předvýchovy jde hlavně o to naučit psy základním návykům, připravit je na život mezi lidmi v různém prostředí, naučit je pohybovat se po městě v běžném provozu, seznámit je s městskou hromadnou dopravou atd. Po tomto období „života ve městě nanečisto“ se psi vracejí do SVVP a podstupují ostrý výcvik. Je důležité dodat, že po celou dobu pobytu u „předvychovatelů“ všichni svěřenci pravidelně dochází na zdravotní prohlídky, na setkání se sourozenci a na cvičiště. Těsně před návratem do SVVP se psi podrobí komplexní prohlídce a dojde k rozhodnutí, zda se opravdu mohou pustit do ostrého výcviku na vodicí psy, který trvá zhruba 6 – 10 měsíců. Povaha a zdravotní stav pak rozhodují o tom, zda je pes vhodný jako vodicí, resp. asistenční.

Naše Yasmina zatím zkouškami prošla…

V rámci předvýchovy bylo nejdůležitější naučit svěřence režimu venčení a aportování – především klíčů. Čím dříve se to naučí, tím lépe, starším psům jsou klíče podle zkušenosti odborníků z výcvikového střediska “nepříjemné” a je s nimi těžší práce.

„Bez pomoci předvychovatelů bychom se neobešli. Pobyt ve společenství lidí je pro štěňata zásadní,“ uvedla Lenka Šlemrová ze SVVP. Dodala, že naše Yasmina by se mohla stát chovnou fenou v Itálii. „Tato varianta je ve hře. Naši psi totiž mají ve světě dobrou pověst, zdravotně a povahově jsou perfektní pro práci s hendikepovanými. Spolupracujeme takto se zahraničními organizacemi, snažíme se tak zachovat čistotu chovu, to je zásadní, “ dodala při přebírání Yasminy zpět do SVVP.

Ode dneška je rozhodně jisté to, že Yasmina už má novou smečku, s výrazně větším počtem zubů i nohou, a tvářila se velmi spokojeně.

Srdečně přejeme Yasmině hodně úspěchů v dalším výcviku a hlavně krásný psí život. Tak běž!

Jak šel psí život Yasminy na radnici?

Dovolíme si vypůjčit ještě něco málo Čapkovy knihy Dášeňka, čili život štěněte. Protože když k nám Yasmina 16. listopadu 2017 přišla, bylo to opravdu „jenom takové zlatavé nic, do náruče se to vešlo, ale anžto to mělo pár ušisek a vzatu ocásek, věděli jsme, že to je psisko, psí holčička, která dostala jméno Yasmina“.

Jak uviděla svět

 

Jak rostla

 

Co měla na práci

Cestománie se slavným Ladislavem Ziburou v rámci Seniorských vánoc, které pořádá Městská část Praha 5 v Komunitní centrum Prádelna

Cestománie se slavným Ladislavem Ziburou v rámci Seniorských vánoc, které pořádá Městská část Praha 5 v Komunitní centrum Prádelna

 

Den zdraví se starostou

Den zdraví se starostou

 

Účast na zastupitelstvu MHMP

Účast na zastupitelstvu MHMP

Jak sportovala

 

 

Jak šla do služby