Navštivte lomy Amerika s Národopisným muzeem

lomy Amerika

Ti z vás, kteří si oblíbili oblast lomů Amerika, mají jedinečnou příležitost seznámit se s jejich historií. Musaion ale nabízí daleko víc.

Za Hagenem na Ameriky. Tak se jmenuje exkurze, která se uskuteční 15. září od 9.15 hodin. Je součástí výstavy Století trampingu a seznámí vás s historií i pověstmi lomů Amerika v Českém krasu. V nich se dobýval vápenec už od konce 19. století. Proslulými se ale staly zejména od 60. let, kdy zdejší opuštěné kaňony, jezera a štoly objevili trampové.

Tábořili na dně skalnatých roklí, potkávali se tu s nudisty a jeskyňáři, schovávali se před muži zákona třímajícími pokutové bločky. U večerních ohňů se také brzy začalo vyprávět o přízraku zvaném Hagen, snad prý německém vojákovi, který obchází podzemím. Nejslavnější éra Amerik, kdy sem o víkendech směřovaly desítky dobrodruhů, už je sice pryč, ale místo má pořád co nabídnout a zdaleka nevydalo všechna svá tajemství.

Během exkurze, na které vás provede folklorista Jan Pohunek (vedoucí Etnografického oddělení Národního muzea), se dozvíte podrobnosti jak o historii lomů, tak i o tom, co se zde dělo po ukončení těžby a jaké se o jednotlivých částech lomů vyprávěly pověsti. Součástí exkurze je i prohlídka legendární Hagenovy štoly.

Sraz zájemců je v 9.15 hodin na smíchovském nádraží u pokladen (vlak jede v 9.37), návrat je plánován k večeru. S sebou boty do přírody, svačinu, baterku (není nutná) a peníze na vlak. Účast si rezervujte do 12. 9. na e-mailové adrese: kristyna_hlavata@nm.cz nebo tel.: 773 793 412.

V Kinského zahradě se 22. 9. od 11 do 19 hodin uskuteční festival Buchty a loutky dětem. Nabídne osm dětských divadelních představení Buchet a loutek a jejich hostů z Čech i zahraničí, malý podvečerní Koncert pro děti a jejich rodiče, různé dílny pro děti zaměřené na loutkové divadlo, Loutkový a Čtenářský koutek, Koutek her, oblíbenou výměnu přinesených hraček Přines-odnes a Malé pohádkové tržiště s tvorbou předních nakladatelství dětských knih a knižní dílnou. Vstup je zdarma.

V pátek 28. 9. od 17 hodin se koná vernisáž výstavy Dráteníci a drátenictví. Nová expozice představí drátenické řemeslo od jeho skromných počátků na Slovensku až po současnost. Seznámí návštěvníky se životem vandrovních dráteníků, kteří putovali od obce k obci, ale také připomene, že zdaleka nešlo o jedinou podobu drátenictví. Výstavu zahájí její autor a současně vedoucí Národopisného muzea Jan Pohunek. Vystoupí folklorní pěvecká skupina Lada, která zazpívá trávnice z Kysuc.