Open air koncert filmové hudby se mimořádně vydařil

IMG_0313

V sobotu 8. září 2018 v Kinského zahradě na Smíchově pro všechny zdarma odehrál Pražský filmový orchestr pod taktovkou dirigenta Jiřího Korynty Open air koncert filmové hudby. Akce se uskutečnila pod záštitou MČ Praha 5.

„Jsem nadšený. Všechno bylo perfektní – počasí, hudba i publikum,“ řekl Lukáš Herold (ODS), zástupce starosty pátého městského obvodu. (Dlužno dodat, že počasí bylo ostře sledované – neboť původně naplánovaný koncert na 9. 6. 2018 zhatila silná bouře a krupobití. MČ Praha 5 nechtěla zájemce o mimořádnou kulturní akci ochudit a zajistila náhradní termín…)

Počet účastníků předčil veškerá naše očekávání. Kinského zahrada byla doslova obsypána posluchači. Troufám si odhadnut, že zde bylo přes dva tisíce lidí. Nejvíc nás těší, že se povedl původní a hlavní záměr můj a pana dirigenta Korynty – založili jsme tradici hrát venku koncertně filmovou hudbu, která je dostupná všem. Opravdu přišli lidé napříč generacemi, celé rodiny s malými dětmi, lidé se svými přáteli, ale i jednotlivci, a všichni jsme strávili nezapomenutelné chvíle a odnesli jsme si velký hudební zážitek,“ dodal Lukáš Herold.

Atmosféru koncertu si pochvaloval i dirigent Jiří Korynta : „Bylo ideální počasí a je opravdu radost hrát před tak velkým publikem, užili jsme si to,“ řekl pan dirigent. O tom, že z koncertu byli nadšeni i posluchači svědčilo, že si vyžádali přídavky (a orchestr jim rád vyhověl). „Filmová hudba je lidem nejblíž, dobře ji znají. Všichni chodí na filmy. Hudby si ve filmu i okrajově prostě všimnou, třeba i podprahově, a ocení, když mají možnost slyšet ji koncertně,“ dodal dirigent, jehož nejoblíbenější filmová partitura je z filmu Jurský park. Jiří Korynta rovněž prozradil, že si na každý koncert „vetkne do klopy“ fraku něco, co se váže k hranému repertoáru: „Je to takový bonus, dnes do Kinského zahrady jsem si vzal pirátský dublon.“

 

  • Co lidé v Kinského zahradě slyšeli:

Alfred Newman – 20th Century Fox Fanfare 

John Williams – Star Wars: Episode IV – A New Hope – Main Title / Rebel Blockade Runner

Hans Zimmer – Gladiator – Suite

Hans Zimmer – Pearl Harbor – Tennessee

Michel Magne – Fantomas

David Arnold – Casino Royale – The Name’s Bond…James Bond

John Williams – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back – Imperial March

Hans Zimmer – Inception – Time

John Williams – Harry Potter and the Sorcerer’s Stone – Harry’s Wondrous World

Václav Zahradník – Jak dostat tatínka do polepšovny

John Williams – Star Wars: Episode IV – A New Hope – Here They Come

Klaus Badelt – Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl – Barbossa Is Hungry

Elmer Berstein – The Great Escape – The Great Escape March

John Barry – Out of Africa – Main Title

Frankie Sullivan & Jim Peterik – Eye of the Tiger

Michael Giacchino – Mission: Impossible: Ghost Protocol – Light the Fuse

Pražský filmový orchestr nabízí posluchačům především hudbu z nejznámějších filmů, založil dirigent Jiří Korynta v roce 2004, když mu bylo 19 let. Repertoár uměleckého tělesa, který v současnosti čítá více než 200 titulů, tvoří například hudba z Pána prstenů, Titaniku, Vetřelce, Star Treku, Harryho Pottera nebo Indiany Jonese. Specialitou jsou vánoční koncerty, kam přináší oblíbenou hudbu z filmů Sám doma, Polar Express a mnohých dalších.

 

  • Rozhovor s Pavlem Koryntou si můžete přečíst zde: