ONDŘEJ HAVELKA a jeho MELODY MAKERS přinesli dobrou náladu

6_7_ONDŘEJ HAVELKA a jeho MELODY MAKERS přinesli dobrou náladu

Do „psychického stavu, kterému se říká dobrá nálada“ uvedl všechny posluchače slavnostní koncert orchestru ONDŘEJ HAVELKA a jeho MELODY MAKERS, který MČ Praha 5 uspořádala ke 100. výročí vzniku Československa. Havelkův band jej odehrál v pátek 28. září 2018 před zcela vyprodaným sálem v Národním domě na Smíchově. Sváteční koncert začal státní hymnou v podání MELODY MAKERS, po té všechny posluchače vřele přivítal Lukáš Herold, zástupce starosty MČ Praha 5. Zbytek slavnostního večera měl pod taktovkou výhradně Ondřej Havelka.

Repertoár slavnostního koncertu byl přizpůsoben výročí vzniku republiky a sestával se převážně z české tvorby. Zazněly mj. skladby z dílny Jiřího Traxlera, Jaroslava Ježka či Voskovce a Wericha. Píseň „Ach, ty jsi úžasná“ (autorského tandemu Korbař – Moravec, jako první ji nazpíval a nahrál R. A. Dvorský) Ondřej Havelka a jeho Melody Makers věnovali „všem přítomným dámám“, jako zásadní a ryze českou píseň, nastudovanou pro výročí, „v níž se neřeší národní hrdost ani vlastenectví“ band uvedl píseň „Kde nejhezčí ženy jsou“.

Vzhledem k tomu, že se Melody Makers (jak je ostatně uvedeno na jejich webovém profilu) „zabývají autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým“ a „pestrý repertoir zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů“ došlo i na americké skladby. Stylizace koncertního vystoupení byla opravdu ve všech detailech „typicky dobová, počínaje kostýmy a účesy interpretů a celkovou režií představení konče“, nechyběla ani stepařská vystoupení.

Ondřej Havelka koncertní večer vtipně komentoval – například o skladbě „Rythm Is Our Business“ (Jimmie Lunceford) řekl: „Tato píseň je pro nás velmi důležitá, až bych se nebál říci, že je to naše poslání, Rytmus je náš byznys.“ a během večera komunikoval s publikem.

Jeho band předvedl profesionální výkon, a jak již bylo řečeno – večer se nesl ve skvělé náladě a 100% nasazení orchestru odměnili diváci potleskem ve stoje. „Je vždy dojemné, když vidíme potlesk ve stoje a děkujeme vám za něj. Pravda, někdy si myslívám, že když lidé po koncertě stojí, tak spěchají do šatny. Ale vy jste vydrželi, tak vás prosím, sedněte si, mám pro vás dobrou zprávu. Umíme ještě jednu,“ reagoval Havelka na standing ovations nadšeného publika a rozloučil se slovy: „Hráli a pěli Melody Makers a věřím, že do vašich srdcí vstoupili“.