ZŠ Tyršova: Proč nejít do školy pěšky?

18_19_Pěšky do školy na ZŠ Tyršova

V polovině září odstartoval první ročník osvětové kampaně Pěšky do školy, která má upozornit nejen na důležitost pohybu jako prevence dětské obezity, ale hlavně na nutnost zvýšení bezpečnosti před školami.

 

Ta je často narušena právě rodiči řidiči, kteří vozí své děti až před brány škol, kde vznikají nepřehledné a nebezpečné situace. Tuto akci pořádá nezisková organizace Pražské matky, která se dlouhodobě zaměřuje na bezpečný pohyb v pražských ulicích. Cílem kampaně Pěšky do školy je založit tradici pěších dnů a zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Chce dětem i rodičům nabídnout zážitek ze společné cesty, která může být příjemná a zábavná.

Naše škola uspořádala takzvaný Pěší den uprostřed Evropského týdne mobility. Na přípravě se podílel ekotým naší školy. Děti i rodiče byli informováni s dostatečným předstihem, aby si místo cesty autem naplánovali ekologičtější dopravu do školy. Bylo dobré, že se před akcí konaly třídní schůzky a rodiče se mohli domluvit mezi sebou, jak půjdou společně. Děti přišly pěšky, přijely na koloběžce nebo na kole, použily skateboard i MHD.

Několik rodičů přivezlo děti autem, zaparkovali dále od školy a děti došly pěšky. Po většinu školního roku chodí do školy pěšky, jezdí na koloběžce nebo MHD asi 62 procent dětí naší školy, 19. září to bylo 97 procent. Na křižovatce před školou stáli žáci s transparentem „Pěšky do školy“ a upozorňovali řidiče na probíhající akci.

Před školou běžně parkují lidé, kteří pak pokračují v cestě do centra Prahy metrem. Každý den je tak před školou velké množství zaparkovaných aut, mezi kterými žáci kličkují. Během naší akce byla před školou zaparkovaná pouze tři auta. Někteří členové ekotýmu rozdávali dětem před hlavním vchodem „zdravé tyčinky“ a bonbony. Další fotografovali, připravovali reportáž nebo natáčeli rozhovory s dětmi.

Ilona Fibichová, koordinátor Ekoškoly ZŠ a MŠ Tyršova