Přijďte navštívit výstavu Inwald – Příběh zlíchovské sklárny

IMG_0256

Muzeum skla v letohrádku Portheimka pořádá druhou výstavu, tentokráte věnovanou fenomenální zlíchovské sklárně Inwald. Výstava je poctou zakladateli firmy inženýru Josefu Inwaldovi (1837-1906). Jeho sklárna, založená v sedmdesátých letech 19. století, byla svého času, jedním z nejvýznamnějších a největších podniků Rakouska-Uherska, ale i poté Československé republiky. Výrobky skláren Inwald v minulosti byly, a dodnes jsou, součástí snad všech českých a rakouských domácností.

Sklenice „duritky“ a další nápojové sklo, mísy a misky, půllitry a různé esteticky kultivované a tehdy cenově dostupné předměty se těšily všeobecné obrovské oblibě, stejně jako varné nádoby, technické nebo laboratorní sklo nebo lampy veřejného osvětlení.

Výstavu zahájil v pátek 16. 11. 2018 předseda správní rady Muzea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil, který mimo jiné uvedl: „Nadace Jana a Medy Mládkových je velmi ráda, když může svými výstavními nebo badatelskými počiny a publikacemi přispět k objevování neznámých či oživení pozapomenutých autorů anebo zajímavých událostí z našich dějin. Jsem přesvědčen, že příběh skláren Inwald bude pro mnohé návštěvníky objevem a možná i inspirací. A jako nadace jsme rádi, že můžeme pokračovat ve vizi Josefa Inwalda, šířit slávu českého skla jak zde v Museu skla v Portheimce, tak přes naše návštěvníky i v zahraničí“.

Lukáš Herold, radní MČ Praha 5 pro oblast kultury jeho slova doplnil: “Jsem potěšen, že na úspěšnou a úchvatnou výstavu uznávané autorky Karen LaMonte navazuje další skleněná expozice. Jsem nadšen z volby kurátorů výstavy, kteří se rozhodli představit výrobky zlíchovské sklárny Inwald, neboť ta je spjata s Prahou 5, a dává tak mimo jiné odpověď na otázku, proč je Museum skla právě v naší městské části. Díky výstavě si možná uvědomíme, že i skleněné výrobky, běžně užívané v domácnostech si zaslouží naši pozornost. Jde o užité umění s nadčasovým designem, které potvrzuje um našich sklářů“.

Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM na vernisáži připomněla: „Všichni mají v povědomí, že sklářství v českých zemích je přetrvávajícím fenoménem, ale pro jeho podporu a rozvoj se toho zase neděje v zásadním směru tolik. Když si uvědomíme, jak obrovskou produkci sklárny Inwald měly za první republiky a jak rychle bylo toto jméno v politickém vývoji druhé poloviny 20. století zapomenuto, napřed pro židovský původ majitele, pak v rámci zestátnění všech podniků, je tato výstava pro veřejnost skutečně objevná.“

 

Výstava potrvá do 17. února 2019 a je otevřena vždy od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.

Více informací najdete v tiskové zprávě