Pražákovo kvarteto rozeznělo kostel sv. Václava na Smíchově

IMG_0129

Čtvrtá adventní neděle patřila koncertu Pražákova kvarteta, který se uskutečnil v kostele sv. Václava.  Přítomné uvítal za pátou městskou část Michal Bednář, místopředseda Komise kulturní a obnovy památek. Poté se úvodního slova ujal PhDr. Ludvík Kašpárek, programový ředitel České filharmonie.

Během koncertu zazněly následující skladby:

  •  Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga
  •  Josef Suk: Meditace na Svatováclavský chorál
  •  Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet e-moll č. 1 –  „Z mého života“

 

Pražákovo kvarteto

Pražákovo kvarteto hraje ve složení  Jana Vonášková –  1. housle,  Vlastimil Holek  – 2.housle, Josef Klusoň  –  viola a Michal Kaňka  –  violoncelo.

Všichni hudebníci  absolvovali  Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění. Komorní hru studovali u členů Vlachova, Pražského a Smetanova kvarteta.  Zároveň  byli v kontaktu s univerzitou  v Cincinnati (University of Cincinnati, stát Ohio, USA – prestižní univerzita patří k těm největším ve Spojených amerických státech,  založena 1819), kde se věnovali studovali převážně hudby 2.Vídeňské školy.

V roce 1979  získalo Pražákovo kvarteto  1.cenu  v soutěži Pražského jara, ale již  rok předtím  zvítězilo v prestižní mezinárodní soutěži ve francouzském  Evianu. Od té doby se soubor stal pravidelným hostem na všech mezinárodních pódiích jak v Evropě a v severní Americe, tak v Japonsku a Austrálii.