Vila Bertramka získala status národní kulturní památky

bertramka_1-_nové

Klasicistní vila z 18. století spojená s pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta patří Mozartově obci. V pondělí 28. ledna 2019 byla tato cenná památka prohlášena národní kulturní památkou (NKP) a to díky návrhu ministra kultury Antonína Staňka.  Vila tak dostala krásný dárek k 263. výročí Mozartova narození. Změna památkového statusu by měla pomoci k jejímu oživení a zatraktivnění.

 

„Proces zapsání Bertramky jako Národní kulturní památky iniciovala radnice Prahy 5. Jsme přesvědčeni, že význam Bertramky je nedocenitelný, a věříme, že se tak opravdu stane. Vážíme si přístupu Ministerstva kultury a ministra Staňka, který se tomuto podnětu osobně věnuje. Shodli jsme se na potřebě vytvoření memoranda o spolupráci mezi Ministerstvem kultury ČR, městskou částí Praha 5 a vlastníkem objektu Mozartovou obcí. Jsme připraveni pomáhat Mozartově obci při obnově této jedinečné památky a šíření odkazu Wolfganga Amadea Mozarta,“ zdůraznil radní Prahy 5 Lukáš Herold (ODS).

Bertramka se v roce 2010 otevřela v režii Mozartovy obce veřejnosti, od roku 2016 je však zavřená kvůli rekonstrukci. V případě zájmu ji však mohou navštívit předem dojednané větší skupiny zájemců. Loni na podzim se opravovalo venkovní schodiště. Už dnes je ale fasáda znovu opadaná. „Přestože to byla firma specializovaná na historické objekty,“ postěžoval si předseda obce Tomislav Volek ČTK.

Ve vymrzlém objektu jsou sice nainstalované expozice, ale také zařízení po nájemníkovi, který tu neúspěšně
provozoval restauraci a učinil ve vile i podle obce některé neadekvátní stavební zásahy. Mozartova obec si stěžuje na malou návštěvnost objektu a malý zájem turistů. Pokud památka získá nejvyšší možný status státní ochrany, dosáhne její majitel na více podpory z veřejných zdrojů, stát ale může naopak také více tlačit na majitele, aby se o památku řádně staral. V případě špatné péče také může udělit vyšší pokutu.

Praha dříve uvažovala o tom, že by se o Bertramku mohla starat některá z jí zřizovaných institucí. Prohlášení za NKP má podle Staňka výhodu „v případě jakýchkoli problémů“. Status národní kulturní památky umožňuje předkupní právo státu. Míní, že stav objektu není utěšený a potřebuje co nejdříve peníze, aby nevznikly další škody. Mozartova obec v minulosti podle Staňka žádala ministerstvo o dotaci jen jednou, ale žádost jí byla kvůli formálním nedostatkům vrácena.

Nabídli jsme obci součinnost, žádat může o podporu také u městské části či u magistrátu,“ připomíná. Ministr zmínil, že pokud by se stav Bertramky zlepšil, mohlo by do ní Národní muzeum zapůjčit některé artefakty spojené s Mozartem či někdejšími majiteli vily manželi Duškovými a tím zvýšit její atraktivitu.

Napsali o prohlášení Bertramky za NKP:

 

Z historie:

Bertramka je usedlost v klasicistním slohu z poloviny 18. století nacházející se na Smíchově. Původně na jejím místě stával starý dřevěný viniční domek. Místo něj byla na konci 17. století postavena z lomové opuky nová usedlost pojmenovaná po majitelích Františce Bertramské ze Zornfelsu a jejím manželovi Františkovi z Bertramu, kteří byli už jejími třetími majiteli – získali ji v dražbě roku 1743. Dnes slouží částečně jako muzeum s tematikou zdejšího pobytu Wolfganga Amadea Mozarta u manželů Duškových, s původní koncertní síní. Budova č. p. 169 se nachází v prodloužení Mozartovy ulice, číslem orientačním 2 je přiřazena k uličce U Mrázovky. Usedlost je od roku 1964 zapsána jako kulturní památka.

Zdroj: Wikipedia