Vlaků jezdících přes Semmering přibude

semmering

Nedávno skončená rozsáhlá rekonstrukce železniční trati 122 přes Pražský Semmering pomůže posílit dopravní obslužnost v páté městské části. Kromě jiného totiž přinesla aktivaci léta nepoužívaných výhyben na Žvahově a ve Stodůlkách a vlaky se nově mohou potkávat také v Jinonicích – tam vznikla výhybna Praha-Waltrovka.

Díky velkým opravám tratě ze strany Správy železniční dopravní cesty bylo možné jízdní řád na Semmeringu od 2. února trochu vylepšit. Nově se na trati objeví každý pracovní den ráno další vlak směrem na hlavní nádraží.

„Jde o spoj z Noutonic, který dosud jezdil přes Hostivici na Zličín, kde končil. Teď bude pokračovat dál přes Stodůlky, Cibulku, Jinonice, Žvahov a Smíchov až do středu metropole. Díky tomu pojedou ráno mezi sedmou a devátou hodinou do centra na této trati vlaky každých 30 minut,“ informoval mluvčí společnosti ROPID Ondřej Kubala.

Další zlepšení se týká víkendového jízdního řádu. O sobotách a nedělích tu kromě klasických motoráčků Českých drah také jezdí historický Pražský motoráček dopravce KŽC. „Ten bude nově navazovat na Zličíně na vlaky od a do Hostivice, které navazují dál na spoje do Kladna. V praxi to znamená, že ze zastávek na území Prahy 5 bude o víkendu spojení do Hostivice a dál do Kladna nově každou hodinu, dosud jste mohli jet jen jednou za dvě hodiny. Pokud využijete jízdenky Pražské integrované dopravy, nemusíte řešit, s kterým dopravcem jedete – platí u obou,“ sdělil.

Drobná novinka se týká také výletního vlaku Cyklohráčku, který jezdí od března do října na Okoř a do Slaného – ten zastaví také na nové zastávce v Jinonicích přímo u metra. Na této trati mohou cestující využít také dva noční vlaky, které jedou z Prahy do Kladna a zastavují na Cibulce a na Zličíně.

„Právě Cibulka nemá žádnou noční dopravu, proto se může hodit pro pozdější návrat domů z centra města vlak. Z hlavního nádraží jede každý den 19 minut po půlnoci a v noci ze soboty na neděli a z pátku na sobotu také ve 2.30 ráno,“ dodal Kubala.