Více než stovka posluchačů se „dotkla nebe“s Maarou Holečkem

holeček

Přednášku „Dotknout se nebe“ horolezce Marka Holečka si přišla vyslechnout více než stovka zájemců z řad veřejnosti.

Charismatický Marek Maara Holeček sliboval „unikátní show“ a hned v úvodu svého vystoupení posluchačům v auditoriu oznámil s odzbrojujícím úsměvem: „Asi čekáte, co to je ta show? Tak víte co, já vám všem teď všechno ukážu a doufám, že se vám to bude líbit. A hlavně vám představím svoji druhou knihu, protože jsem ji napsal a je fakt dobrá.“ Vzápětí Maara „rozjel“ poutavé vyprávění o „řemesle“ horolezců se vším, co k němu patří.

Ve zmínění knize Holeček popisuje rok svého života formou deníku, zachycuje v ní čtyři horolezecké expedice, svůj běžný rodinný život a jak řekl „rovněž mediální prostituci“.

V roce 2017 Holeček mj. dokončil prvovýstup na osmitisícový Gasherbrum I. „Zní to německy, ale není to tak, Gasherbrum, neboli Krásná hora, je na severní hranici Pákistánu a je opravdu krásná. Dala mi fakt zabrat, povedlo se to až na popáté,“ řekl Holeček a zavtipkoval „Moje Klára se mě ptala, ‚proč tam zase jedeš, když to neumíš?‘, ale mně to nedalo!“ Cestu prvovýstupu pojmenoval Satisfaction…

Maara s úctou a zavzpomínal na přítele Zdeňka Hrubého, předsedu Českého horolezeckého svazu, který zahynul při nuceném sestupu po nevydařeném prvovýstupu jihozápadní stěnou Gasherbrumu v roce 2013. „Zdenda mi hlídá židli v nebi. Ještě chvíli ji snad neobsadím, ale jednou tam za tebou přijdu“.

Přednášku Maara zakončil autogramiádou své druhé knihy “Dotknout se nebe” – Zápisky Marouška blázna.

Akce se konala pod záštitou Karla Bauera, místostarosty MČ Praha 5 pro sport.

Alpský a tím i Holečkův styl lezení je když: skupinka dvou, max. tři horolezců si nese na zádech vše sama bez umělého kyslíku. Hory zdolává bez fixních lan a bez pomoci dalších osob.