Demografický vývoj hovoří jasně: lidí v seniorském věku bude stále přibývat, říká Petr Lachnit

senioři cvičení

„Počet seniorů stále roste a my musíme na tuto demografickou změnu reagovat. Potýkáme se s problémem nedostatku domů s pečovatelskou službou. V letech 2012 a 2013 jsme začali zpracovávat první projekty nových domů s pečovatelskou službou a v posledních letech tyto projekty finalizovaly,“ říká Petr Lachnit, radní MČ Praha 5 pro oblast bezpečnosti a sociální oblast.

V současné době má Praha 5 jeden dům, který poskytuje pečovatelskou službu a disponuje kapacitou 34 bytových jednotek. Ještě máme jeden tzv. komunitní dům, který nabízí 13 bytů a tento počet je nedostatečný pro dům s pečovatelkou službou.

„Senioři z naší městské části mají možnost se zapojit do společenského života pomocí platformy komunitních center, jako jsou Prádelna, Louka a další prostory. Nadace Charty 77 v minulosti dokonce ocenila tato naše dvě zařízení pro seniory prestižní první cenou Seniorského klubu roku a my si toho skutečně vážíme,“ dodává.

Naše zařízení neslouží primárně pouze pro seniory, ale konají se zde akce i pro veřejnost či mládež tak, aby docházelo vzájemné interakci těchto generací. Nabízíme jak jazykové a pohybové kurzy, tak i nejrůznější tvořivé dílny.

Podrobnější informace najdete v rozhovoru níže.