Pátá městská část rozdělí více než 7 milionů korun mezi sportovní kluby

Taekwondo děti

Na území Prahy 5 funguje více než padesát sportovních klubů a mnoho z nich radnice dlouhodobě podporuje nejen z dotačních programů, ale i v podobě mediální podpory. Nezáleží na velikosti klubů, podstatná je aktivita klubu.

Další finance jsou alokovány formou darů na konkrétní akce klubů, např. na žákovský turnaj nebo i prestižní utkání českých ragbistů s novozélandským výběrem New Zealand Ambassador’s XV na poli RC Tatra Smíchov.

Tatra je nejvýznamnějším nejen pražským, ale i českým ragbyovým klubem. V loňském roce je z dotačních programů radnice podpořila finanční částkou na vypracování projektové dokumentace k obnově tribuny a zázemí pro hráče, jejichž stav byl nevyhovující pro tak prestižní sportovní oddíl.

Praze 5 chybí sportoviště

 „SK Motorlet díky přidělení finančních prostředků ze strany páté městské části a Magistrátu hlavního města Prahy mohl klub vybudovat dvě úplně nová venkovní hřiště s umělým povrchem. Tato sportoviště však budou sloužit i okolním školám v dopoledních hodinách,“ říká místostarosta Prahy 5, Karel Bauer (SNOP5).

V roce 2018 se radnici Prahy 5 podařilo získat do vlastnictví bývalé fotbalové hřiště Hlubočepy a radnice má jasno – hřiště musí sloužit zejména místním obyvatelům jako tzv. komunitní prvek. Chce vytvořit nejen sportoviště, ale také místo pro setkávání sousedů. Hřiště by využívaly i mateřinky a základní školy v okolí.

Pátá městská část si nechala zpracovat studii a dnes se záměr posunul do fáze přípravy projektu hřiště včetně zázemí.

„Pokud vše půjde dobře, tak s podporou magistrátu by v příštím roce mohla být revitalizace hřiště dokončena,“ dodává místostarosta.

Přijďte si s námi naposledy zabruslit

V roce 2017 Praha 5 odstartovala veřejné bruslení na náměstí 14. října a nejinak tomu bylo i v roce 2018. Kluziště se těší velké oblibě jak u veřejnosti, tak i u základních škol, které ledovou plochu využívají.

„Zimní sezóna se pomalu blíží ke konci a tímto bych rád na závěr pozval všechny diváky na ukončení provozu kluziště, které se bude konat v neděli 17. března od 10 do 12 hodin. Můžete se těšit na soutěže pro děti a malování na obličej,“ uzavírá Karel Bauer.

 

Historie klubu RC Tatra Smíchov

 „Všeho do času, ale Tatra na věky.“

1958, to je rok, kdy se zrodil ragbyový oddíl, dnešní RC Tatra Smíchov.

Ale jak se vlastně začala psát historie klubu? Během základní vojenské služby v Dukle Bratislava měli Jaroslav Nedoma, Poslušný, Tůma a Racek z pražského Motorletu a Bothe s Rubášem z TJ Praga velký sen. Během služby v Bratislavě jim tento sport gentlemanů přirostl k srdci natolik, že po návratu z vojny toužili po založení vlastního ragbyového klubu.

„Rugby není jen sport, ale životní styl.“

Začátky ovšem neměli zrovna snadné. Nový oddíl si nikdo nechtěl vzít pod svá klubová křídla. Nakonec však uspěli právě u Tatry Smíchov. Následovaly přestupy hráčů z jiných klubů, hledání tréninkového a zápasového hřiště, nutná administrativa k zajištění fungování klubu, zvolení trenéra a předsedy oddílu. Žádní štědří sponzoři v dohledu a tak si hráči museli vystačit s tím, co si zvládli obstarat – mužský tým trénoval Nedoma a mládeže se ujal Poslušný, kasu strážil Mirek Koucký.

Kopačky zdědili po fotbalistech Tatry, míče jim darovaly ostatní oddíly, dresy. Císařská louka se jim stala druhým domovem a nic naplat, že trénovali na fotbalové škváře. Pomocnou ruku oddílu podala i Slavie, která jim pronajala šatnu, mohli zde trénovat a hrát utkání. Časem se přesunuli do Nebušic. Ztížené podmínky jim prospěly a z hráčů se stal pravý tým, který by pro své spoluhráče dýchal. Zatvrzelostí a velkou dřinou dosáhli až na ligu.

V roce 1972 se jim podařilo získat od Státního statku Praha pozemek k výstavbě hřiště. Ale oddíl neměl nikdy nic zadarmo a tak během pěti měsíců od vydání stavebního povolení hráči odpracovali 14 000 hodin a opravdový ragbyový stadion v Praze byl na světě.

Zdroj: http://www.tatrasmichov.com/