Bertramka získala status národní kulturní památky

bertramka_1-_nové

Česká vláda prohlásila pražskou Bertramku za národní kulturní památku (NKP). Její nový status by měl pomoci s financováním oprav objektu.

Stav smíchovské Bertramky před opravou. Radnice Prahy 5 chce její rozvoj podporovat i finančně

Stalo se tak v den 263. narozenin skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, s jehož jménem je klasicistní vila z 18. století spojená. Objekt nyní patří Mozartově obci.

„Ještě jednou bych chtěl poděkovat ministrovi kultury Antonínu Staňkovi za vstřícnost a osobní angažovanost v této věci. V návaznosti na naši společnou snahu vytvořit Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem kultury, Mozartovou obcí a městskou částí Praha 5 jsem se dohodl s radní hlavního města Hanou Třeštíkovou na setkání, kde ji chci požádat, aby se k memorandu přidalo i hlavní město Praha,“ sdělil radní Prahy 5 Lukáš Herold (ODS).

Podpora od radnice
Ten vidí budoucí participaci páté městské části ve dvou pilířích. „Jednak v deklaraci, že městská část je prostřednictvím své grantové politiky připravena Mozartovu obec finančně podpořit jak při obnově národní kulturní památky, tak při akcích pořádaných Mozartovou obcí na Bertramce. Druhý závazek radnice Prahy 5 spočívá nejen ve finanční podpoře případného vybudování stálé expozice v Bertramce,“ informoval Herold.

Národní kulturní památka, pakliže žádá dotační peníze na Ministerstvu kultury, tak je svým způsobem i bodově zvýhodněna. „Má větší šanci na ty peníze dosáhnout, ale myslím si, že hlavním důvodem bylo i to, že bych chtěl dostat k jednacímu stolu jednotlivé skupiny, zejména majitele, což je Mozartova obec, Prahu, Ministerstvo kultury, abychom vytvořili společný postup pro záchranu Bertramky,“ konstatoval ministr Staněk (ČSSD).

Předkupní právo státu
Bertramka se v roce 2010 otevřela v režii Mozartovy obce veřejnosti, nyní jsou možné návštěvy jen předem  dojednaných větších skupin. Loni na podzim se opravovalo venkovní schodiště, fasáda už je ale opět opadaná. V objektu jsou sice instalované expozice, ale také zařízení po nájemníkovi, který v ní neúspěšně provozoval restauraci a učinil v ní i podle obce některé neadekvátní stavební zásahy.

Mozartova obec si také stěžuje na malou návštěvnost i ze strany turistů. Kulturní památkou je vila prohlášena po desetiletí. Pokud památka má nejvyšší možný status státní ochrany, dosáhne její majitel na více podpory z veřejných peněz, stát ale může naopak také více tlačit na majitele, aby se o památku řádně staral. V případě špatné péče také může udělit vyšší pokutu. Prohlášení za NKP má podle ministra kultury výhodu, že „v případě jakýchkoli problémů“ získaný status umožňuje předkupní právo státu.