Žáci z Prahy 5 bojovali ve finále technické soutěže T-PROFI – Talenty pro firmy

komora vítězný tým

V Praze se ve čtvrtek 25. dubna 2019 konalo finále již 4. ročníku soutěže T-PROFI pro mladé techniky. Uměleckoprůmyslové muzeum hostilo finalisty z celé republiky, kteří měli za úkol sestrojit funkční modely jeřábu ze stavebnice Merkur. Do finále se probojovali také žáci Základní školy Radlická v Praze 5.

Do letošního finále se probojovalo 14 týmů a to včetně jedno družstva z Polska.

Odbornou soutěž Talenty pro firmy pořádá Hospodářská komora České republiky na podporu posilování polytechnické výuky v oblasti počátečního odborného vzdělávání v České republice vycházejícího z principu vzdělávání pro praxi.

Odborná porota vyhodnotila za absolutního vítěze soutěže technických dovedností T-Profi – Talenty pro firmy družstvo ze Základní školy Cihelní a Střední odborné školy v Bruntálu z Moravskoslezského kraje. Zadání tým splnil v nejlepší kvalitě a ve velmi dobrém čase. Vítězný tým žáků z Bruntálu hájil barvy strojírenské společnosti Květoslava Bašisty.

Vítězný tým žáků z Bruntálu

„Zhodnotilo se právě provedení, technické vědění a zároveň se tam hodnotilo také to, jak moc pečlivě to bylo udělané, jak to technicky odpovídalo tomu zadání. To ale neznamenalo, že všechno bylo stejné. Každý si to mohl udělat podle sebe,“ řekla Irena Bartoňová Pálková, ředitelka soutěže.

Do letošního finále se probojovalo 14 týmů a to včetně jedno družstva z Polska. V celostátním kole za Prahu 5 bojoval tým z 5. A ze ZŠ Radlická ve spojení s týmem středoškoláků ze Střední průmyslové školy elektrotechnické Ječná a zastoupením firmy Mironet. Odborným garantem týmu ze ZŠ Radlická se stal zastupitel Městské části Praha 5 Vladan Brenčič (ODS), který týmu pomáhal s koordinací činností při konstruování zadaného modelu jeřábu, na jehož sestavení měly týmy časový limit 3 hodiny.

Odborným garantem týmu ze ZŠ Radlická se stal zastupitel Městské části Praha 5 Vladan Brenčič (ODS).

„Samotná akce jako taková je velmi dobrým příkladem toho, jak by spolu měly spolupracovat firmy, školy, postupně si ty své žáky vzdělávat, zapojovat je do aktivit, které firmy potřebují. Toto je ideální forma a nástroj, který velmi podporujeme,“ řekl Martin Frélich (ODS), zastupitel MČ Praha 5.

 

  • Další místa na stupních vítězů obsadila tato družstva: Liberecký kraj – Střední průmyslová škola technická Jablonec nad Nisou, Masarykova základní škola Zásada a ZF Group Jablonec nad Nisou; Královéhradecký kraj – Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradební (Hradec Králové) , Základní škola a Mateřská škola Štefcova (Hradec Králové) a společnost Stueken.