Radnice podporuje „zelenou“ budoucnost Barrandova

Takto by mohl Barrandov vypadat za pár let. Autor fotografie: A69-architekti

Necelé tři stovky občanů podepsaly v minulých dnech petici na „Záchranu Prokopského údolí a okolí“. Cílem této petice je zastavit růst developerské zástavby v okolí Barrandova a Holyně.

Podle iniciátorů se Barrandov dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích míst, s problémy ohledně čistoty a kvality života a další zástavba, zasahující do pásem ležících přímo na hranici Prokopského údolí, bude mít enormní dopad nejen na životní prostředí, ale i na kvalitu života místních obyvatel. Holyně se údajně kvůli tomu postupně dostává do panelákové zástavby a ztrácí své kouzlo „vesnice v Praze“.

Na tvrzení v petici reagoval radní Prahy 5 pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS). Podle něj se Sídliště Barrandov neustále rozrůstá na zastavitelných pozemcích ve vlastnictví soukromých vlastníků a městská část usiluje o nalezení shody na smysluplném rozvoji s dostatečnou občanskou vybaveností, prostorem pro sport a rekreaci i zelení uvnitř zástavby. „Nyní projednávaná upravená územní studie počítá s velkým okružním parkem tvořícím přechod mezi zástavbou a ochranným pásmem přírodní rezervace i dnes tak potřebným zadržováním dešťové vody v krajině,“ uvedl Doležal.

Dodal, že vedení radnice se ztotožňuje s autory petice na nutnosti ochrany Prokopského údolí, petice ale vychází z nepřesných informací a z původní studie, kterou však nechala městská část přepracovat právě s ohledem na životní prostředí a potřeby obyvatel. „Nová územní studie též počítá s nižším objemem zástavby než předchozí studie. Na základě schválených pravidel uzavírá městská část s investory smlouvy o spolupráci za účelem rozvoje městské části. Investoři se tak podílejí na investicích do infrastruktury, zeleně i rozšíření parkovacích míst,“ doplnil radní.