Open House Praha otevře brány jinak nepřístupných budov

Interiér Paláce Křižík

Již popáté se v Praze uskuteční víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května 2019 si lidé budou moci zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, pokochat se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov.

Open House Praha letos otevře budovy v deseti městských částech a představí i zajímavé stavby v Praze 5. Cílem festivalu je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší laické veřejnosti. „Na realizaci akce se podílí přes 300 dobrovolníků a ani letos se festival bez jejich pomoci neobejde,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Organizátoři festivalu představí veřejnosti dvě budovy na území městské části Praha 5, a to Winternitzovu vilu a Palác Křižík II na Smíchově. Památkově chráněná funkcionalistická vila pro rodinu právníka Winternitze vznikla ve třicátých letech 20. století podle návrhu architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty. Potomci původních majitelů dům v žalostném stavu získali zpět do vlastnictví v roce 1997 a po rekonstrukci, která trvala deset let, jej zpřístupnili veřejnosti.

V rámci festivalu mohou návštěvníci vilu navštívit zcela zdarma a využít jedinečné možnosti nahlédnout do běžně uzavřených prostor kuchyně, prádelny, sklepů a kotelny a dozvědět se vše o pohnuté historii vily a jejích majitelích. Palác Křižík II na Smíchově, postavený v roce 2013, je sídlem největšího českého internetového portálu a návštěvníci si zde mohou prohlédnout například recepci, vybrané kancelářské prostory, newsroom, terasu s horolezeckou stěnou a střechu. Administrativní stavba patří mezi tzv. šetrné budovy, protože využívá technologie a materiály přátelské k životnímu prostředí.

Více informací na www.openhousepraha.cz

Winternitzova vila

Interiér Paláce Křižík