U Smíchovského nádraží vznikne moderní dopravní terminál

terminál smíchov

Praha 5 ve čtvrtek 16. května 2019 představila veřejnosti projekt výstavby dopravního terminálu na smíchovském nádraží. Vznikne tam autobusový terminál, záchytné parkoviště a posune se současná lávka pro pěší, aby se z ní dalo scházet přímo na perón.

Vernisáž se konala ve čtvrtek 16. května 2019 v Malé galerii ÚMČ Praha 5, Štefánikova 13 – 15 . Setkání k projektu zahájili radní pro dopravu Jan Panenka (ODS), radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS), Ing. Marek Zděradička – zástupce investora projektu, kterým je Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) a Ing. arch. Jaroslav Wertig ze společnosti A69 – architekti s.r.o., která Studii dopravních uzlů Smíchov (jak zní oficiální název zadané urbanisticko dopravní studie) zpracovala.

Území bývalého Smíchovského karga prochází zásadní změnou. Ta přináší možnost rozšířit Smíchov o moderní část, která umožní srůst lokalit, které se dosud rozvíjely samostatně za bariérou kolejiště. Zároveň je šancí pro řešení širokého spektra problémů, které se v tomto místě staly chronickými.

Je mi ctí, že mohu představit veřejnosti ambiciózní projekt, který povede ke vzniku moderního terminálu na Smíchově a který by měl být chloubou nejen Smíchova, ale celé Prahy. Zástupci radnice Prahy 5 jsou od počátku součástí pracovní skupiny a v synergii se všemi zúčastněnými subjekty se spolupodíleli na projektu nového dopravního terminálu. Výsledek společné práce je velice zdařilý,“ řekl radní pro dopravu Jan Panenka na vernisáži výstavy „TERMINÁL SMÍCHOV“ – vize proměny Smíchovského nádraží a náměstí Na Knížecí.

Byli jsme mile překvapeni, že se třicetičlenný odborný tým byl schopný velice rychle shodnout a připustil, že navrhované řešení je možné a potřebné,“ řekl mimo jiné Tomáš Homola (STAN), bývalý radní a nynější člen zastupitelstva a dopravní komise Rady MČ Praha 5, který byl u počátku projektu.

Jeho slova potvrdil architekt Jaroslav Wertig: „Jsem rád, že neplatí klišé o tom, že Češi nejsou synergičtí. Podařilo se dát dohromady třicetihlavý tým expertů se společným cílem zlepšit stav terminálu.“

Výstava můžete navštívit až do 28. června 2019 v Malé galerii ÚMČ Praha 5, Štefánikova 13 – 15 a to od úterý do pátku v čase 13 – 18 hodin.

DŮLEŽITÉ: v pátek 24. května 2019 bude galerie mimořádně ZAVŘENA.

Více informací k projektu:

Studie dopravních uzlů Smíchov (urbanisticko dopravní studie)

investor, klient: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

architekt: Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
spolupráce: Pavla Enochová, Jakub Krčmář, Oleksandr Nebozhenko
technické řešení, spolupráce:European Transportation Consultancy, s.r.o.
autor vizualizací: Jan Lankaš