Fórum: Je nabídka letních aktivit pro občany Prahy 5 dostatečná?

Motolské rybníky mají obrovský potenciál

Městská část Praha 5 bezpochyby nabízí širokou letní zábavu dětem. Jako členka výběrové komise pro udělování dotací na podporu volnočasových aktivit mohu potvrdit, že Praha 5 podporuje mnoho příměstských táborů, které organizují školy, školky, sportovní kluby, rodinná centra nebo různé spolky. Děti všech věkových kategorií tak mají možnost trávit čas prázdnin v lesích, parcích, na výletech, v klubovnách či na sportovištích, kde je pro ně připraven pestrý program.

Určitý dluh vnímám směrem k dospělým. K létu patří koupání, filmy nebo divadelní hry pod širým nebem, také festivaly či koncerty. Málo z toho našim občanům nabízíme. Bohužel nemáme Žluté lázně, přehradu, nádvoří ani pořádná koupaliště. Je určitě potřeba zmodernizovat zázemí motolských rybníků. Ty mají obrovský potenciál stát se vyhledávaným místem pro relaxaci. To samé se nabízí na Vidouli. I zde můžou v létě probíhat různé společenské, sportovní a kulturní akce, jako je tomu například na Ladronce. Naše náplavka už roky čeká na lepší využití. Na druhou stranu má naše městská část zelená údolí, skály a kopce, které jsou protkány cestami. Zde je možné si udělat s přáteli piknik, projet se na kole, zacvičit si nebo si ve stínu košatých stromů zdřímnout. To přece není málo.

Renáta Zajíčková (renata.zajickova@praha5.cz)
1. místostarostka MČ Praha 5

Léto je tady!

Léto je část roku, kdy děti mají prázdniny. Dospělí čerpají své dovolené a využívají svůj čas pro vlastní relaxaci. Toto období nabízí nejen hezké počasí, které dovoluje trávit čas venku. Ale také dlouhé denní světlo, které můžeme využít do pozdních hodin. V letní sezoně zvolňujeme hektické pracovní tempo a myslíme více na sebe. Snažíme se čas strávit s rodinou a přáteli. Městská část Praha 5 vychází vstříc svým občanům. Také Piráti, jako proobčanská strana, chce letní aktivity podporovat a rozšiřovat.

Mně osobně z letní nabídky aktivit v Praze 5 nejvíce zaujala akce Manifesto Smíchov, která bude zahájena 19. července na Smíchově. Jedná se o kulturní a gastronomický market, kde se propojuje hudba, umění, design a street food. Potkáte zde také přední kuchaře z osvědčených restaurací, srdcaře, kteří dělají street food podle rodových receptur.

Další letní aktivitou, kterou bych chtěla doporučit, je příměstský tábor Technický svět dětem. Jedná se o polytechnické vzdělávání určené dětem z MŠ a 1. st. ZŠ, kde děti jednoduše poznávají technický svět kolem nás.

Více akcí naleznete na Facebooku Piráti Praha 5. Doufám, že vás tyto akce zaujmou a potěší. Přeji vám hezké léto
a mnoho pohodových prázdninových zážitků.

Linda Neubergová (linda.neubergova@praha5.cz)
zastupitelka MČ Praha 5, předsedkyně sociální komise

Letní aktivity „na pětce“ mají rezervy, ale celkový dojem je dobrý

Léto je spojené nejčastěji s pobytem u vody, večerním posezením na zahrádkách s přáteli a dobrým pivkem, prostě pohoda a relax. Na pětce máme krásné přírodní koupaliště Motol, v loňském roce s nejkvalitnější vodou v celé Praze. Kvalitní možnost na koupání nám některé Prahy mohou jen závidět. Dvě kvalitní možnosti na koupání nám další Prahy mohou jen závidět. A co zahrádky u kaváren a restaurací? Těch je tady bezpočet. Jednu událost pražské venkovní gastronomie ale zmíním – milovníci Manifesto Marketu na Florenci už netrpělivě čekají na otevření  nového Manifesta na Smíchově. Na dvoře Národního domu na Smíchově se 19. července otevře nová oáza pohody, gastronomických konceptů i skvělé zábavy.

Příliš se neví, že na území Prahy se nachází devět veřejných ohnišť, kam si můžete přijít na piknik a opéct třeba
špekáčky. A 2 tato veřejná ohniště se nacházejí na P5 – Motol a Jinonice. A tři tato veřejná ohniště se nacházejí v Praze 5 – v Motole, Jinonicích a Velké Chuchli. Dále můžeme navštívit letní kino v Meet Factory nebo tradiční Kinobus. Možnostík letnímu vyžití je určitě dost a dost. A pokud máte nějaké nápady, co bychom v této oblasti mohli podpořit, napište nám na e-mail.

Lubomír Brož (lubomir.broz@praha5.cz)
zastupitel MČ Praha 5, předseda komise kulturní a obnovy památek

Radnice má vytvářet podmínky pro aktivity občanů

Na tuto otázku je z hlediska občana jednoduchá odpověď: „Každá nabídka může být větší.“ Domníváme se, že vedení
městské části Praha 5, stejně jako jiné úrovně politického vedení, by mělo především vytvářet podmínky pro všechny aktivity všech skupin občanů, nikoliv toto přímo zajišťovat. Naše role je ve vytváření podmínek, spolupráci a bourání bariér pro iniciativy občanů, spolků a firem, které mají vždy více nápadů a iniciativy než nějaký úřad. Vše začíná územním plánováním, kde se budeme snažit o dostatek veřejných prostor, sportovišť, kulturních a komunitních zařízení. Zde máme z minulosti mnoho dluhů, ale doufáme, že se blýská na lepší časy, například centrum Hájovna na Cibulce by mohlo být vzorem pro další komunitní centra.

V připravovaném projektu Smíchov City je oproti jiným projektům myšleno nadstandardně na veřejné prostory a volnočasové aktivity. Radnice také finančně podporuje mnoho akcí v Praze 5. Zlepšit by se mohla informovanost o všech připravovaných aktivitách, například i v tomto časopise, což je námět pro spolupráci s pořadateli všech akcí v Praze 5. Důležitá je také podpora různých venkovních akcí, kde je potřeba spolupráce se státní správou při dočasných uzavírkách a podobně.

Zdeněk Laciga (zdenek.laciga@praha5.cz)
předseda komise dopravy, člen komise sportu a výboru územního rozvoje

Nevyužité příležitosti?

Občanům Prahy 5 se během letního období nabízí řada aktivit v oblasti kultury i sportu. V červnu probíhá na náplavce oblíbený festival Aréna bratří Formanů. Náplavka je skvělé místo pro setkávání a je třeba se zamyslet nad jejím lepším využitím. Současná koalice však nepředstavila žádnou vizi rozvoje náplavky. Museum skla Portheimka připravilo bohatý program na celé léto, včetně příměstského tábora se základnou v Portheimce. Děti se budou nejen bavit, ale především samostatně tvořit. V červnu bylo slavnostně otevřeno Kulturní a rodinné centrum Záhorského,
které určitě přispěje k oživení volnočasových aktivit na Barrandově nejen v létě, ale po celý rok. Je jen škoda, že
současnému vedení MČ Praha 5 trvalo otevření objektu tak dlouho, když kulturní centrum bylo zrekonstruováno již na podzim roku 2018.

Mezi tradiční letní aktivity patří Jóga pod sluncem v parku Portheimka nebo venkovní kruhové tréninky pro děti na Barrandově. Díky systematické činnosti našich sportovních klubů je nabídka sportovních aktivit v Praze 5 celkově dobrá, ale městské části Praha 5 v tomto volebním období chybí celková strategie rozvoje a podpory sportu. Je otázkou, zda výměna na postu radního pro oblast sportu situaci vyřeší.

Jarmila Svobodová (jarmila.svobodova@praha5.cz)
zastupitelka MČ Praha 5, členka komise bytové a komise sociální

I kdyby byla dostatečná, je složitě zjistitelná

Abychom mohli otázku zodpovědět, musíme se nejprve zeptat: „A kde zjistím, jaká je nabídka letních aktivit pro občany Prahy 5?“ Při procházení webu Prahy 5 a pročítání červnového čísla Pětky si občan hledající tuto informaci musí připadat jako Sherlock Holmes. Obojí zcela postrádá jakékoliv shrnutí toho, co lze pod pojmem letních aktivit chápat. A jelikož léto jsou hlavně dva měsíce prázdnin pro děti a školáky, většina rodičů řeší, jak dětem zajistit smysluplný a zdravý program.

Mám tedy za to, že podstatnou část nabídky letních aktivit pro občany by měly tvořit příměstské tábory a celodenní kroužky pro děti, které zůstávají v Praze. Jiné městské části na svých webech inzerují příměstské tábory konané s jejich podporou, v Praze 5 nic takového nenajdete. Kupodivu se ale o táboru konaném u nás dočtete na webu jiné MČ! Pětka by měla vedle Kulturního servisu uvádět i Servis sportovní a volnočasový, který by přehledně den po dni předkládal možnosti aktivit v Praze 5. A můžeme myslet i dál do budoucnosti, kdy by se lidé mohli přihlásit k automatickému informování o aktivitách přímo do svých e-mailů či mobilů. Dopřejme tedy občanům zjistit, co Praha 5 nabízí, a z jejich odezvy pochopíme, zda je nabídka dostatečná. Krásné léto všem.

Marie Aschenbrennerová (marie.aschenbrenerova@praha5.cz)
zastupitelka MČ Praha 5, členka komise majetkové a bytové komise

Co chybí prázdninám v Praze?

Praha 5 nabízí různé letní aktivity. Nakolik jsou dostatečné, hledejme průzkumem a nikoli otázkou ve Fóru. Městská část může přispět k tomu, aby léto bylo pro občany a návštěvníky, kteří netouží po organizované zábavě, příjemnější.
Jedním z hesel komunální kampaně byl návrat vody do ulic. Zatím skutek utek. Tedy pár nápadů. Vltava už dávno není špinavá. Kromě těch, co do ní spadnou, se v ní nekoupeme. Do řeky totiž není přístup. Cyklostezka ze Smíchova do Chuchle vede podél řeky. K vodě se dostaneme obtížně. Navigace je z lomového kamene, zarostlá křovím. Stačilo by zde zakotvit dřevěná mola. Někdo si zaplave, jiný posedí.

Druhá cyklostezka vede pod Barrandovskou skálou. Slavný plavecký bazén pod terasami chátrá. Dalo by se jednat o obnově? Jezírko v Prokopském údolí leží při další cyklostezce. Také tu bývalo koupaliště. Dnes je přístup zaneřáděn a vody málo. Upravme vstup a jednejme o zvýšení přítoku. Měl by být regulovatelný. Motolský potok teče pod zemí. Máme studii jeho zpřístupnění. Usilujme o realizaci.

A na závěr pro všechny. Voda v ulicích a na náměstích. Chybí pítka, kašny a studánky. Obecní studny byly běžné. Dosud existují, ale nevíme o nich. Najděme historické zdroje vody pro současnou dobu. Voda je program nejenom pro toto léto.
Přeji krásné prázdniny.

Josef Cuhra (josef.cuhra@praha5.cz)
předseda klubu zastupitelů