Zeleň v pražských ulicích si musíme hýčkat, říká Martin Slabý

6_7_Ochlazování ulic Prahy 5 a jejich ozeleňování

Praha 5 intenzivně pracuje na naplňování „Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu“, aby do budoucna dokázala chránit dosavadní zeleň, rozšiřovat zeleň a stromy dle požadavků občanů a vytvořit vhodnou studii nebo metodiku pro území Prahy 5.

Vysoké teploty a dlouhodobá sucha neprospívají městské zeleni. Ta je však důležitá nejen z estetického hlediska, ale slouží i jako oáza v parných dnech, kterou ocení hlavně lidé v blízkosti staveb a domů. Praha 5 v loňském roce vyzkoušela nový zavlažovací systém (reportáž z roku 2018), který dlouhodobě dokáže udržet stromy vitální a podpořit tak jejich růst.

„Zeleň zlepšuje mikroklima města snížením prašnosti a hlučnosti, zadržuje srážkovou vodu a ochlazuje okolí při horkých letních dnech. Studie prokázaly, že stín stromu dokáže v pravé poledne snížit teplotu v okolí až o pět stupňů, což je v betonové Praze významné,“ uvedl místostarosta Prahy 5 Martin Slabý (ANO).

Zavlažovací vak je vyroben z odolného polyetylenu a používá se pro čerstvě vysazené nebo již zapěstované stromy do průměru kmene 20 centimetrů s rozvětvením minimálně 60 centimetrů nad zemí. Mezi jeho hlavní výhody patří opakované použití na různých místech či možnost přidání hnojiv. Systém se používá ve městech celého světa. Například ve Stockholmu tímto způsobem zalévají zhruba 800 stromů.

A co dalšího plánuje Praha 5 v oblasti veřejného prostranství? Pusťte si rozhovor s místostarostou Martinem Slabým.