Jak se zrodila dětská výtvarná soutěž Malířská paleta Prahy 5

malířská paleta

Malířská paleta Prahy 5 má svůj příběh. Úplně na počátku byla myšlenka mé kamarádky, Martiny, která chtěla zorganizovat na počest učitelky malovaní našich dětí Viktorie Rampal Dzurenko výstavu obrazů jejích studentů. Jedno komunitní centrum dokonce přislíbilo, že by se výstava mohla konat tam. Nakonec z plánu sešlo, jenže já jsem se záměru nechtěla vzdát.

Rozhodla jsem se proto zajít za panem radním pro kulturu, Lukášem Heroldem (ODS) a zeptala se ho, zda by se výstava mohla konat v Galerii „D“ v Portheimce. „To přece nejde, jen tak. Co by řekli ostatní učitelé a jejich studenti…,“ uzemnil mě. Jeho počáteční slova mě rozčarovala. Naštěstí, ale pokračoval: „Nicméně už delší dobu uvažuji nad tím, že není úplně „fér“, mít „pouze“ Talent roku pro hudebně nadané děti. Trochu znám práci paní Dzurenko, zdá se mi, že dělá s dětmi fantastické věci. Jestli se na to cítíte, zkuste koncept výtvarné soutěže navrhnout.“

Po počáteční debatě jsme měli jasno, že by soutěž měla vést nějaká výtvarnická osobnost. Navázat tak na Talent roku, kde mají vítězové čest hrát s Pražskou komorní filharmonií pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského. Byla jsem rovněž přesvědčená, že by výtvarná soutěž měla být otevřena všem dětem z Prahy 5, které se chtějí soutěže zúčastnit.

Pravda, i výtvarné techniky musí člověk cizelovat, ale malovat s významným výtvarníkem může i dítě, které má malování zatím jako koníčka. Možná mám jako hudební analfabet zkreslenou představu, každopádně výtvarné umění má dle mého názoru mnohem více podob a je inkluzivnější než hudba. Výtvarně se vyjadřuje každý sám za sebe, nemusí být nutně sladěný s ostatními. Což znamená, že se do soutěže může zapojit širší dětská veřejnost, než je tomu u hudebních nástrojů. S nadsázkou, kdo má výtvarné cítění, může vzít do ruky štětec a „vyšvihnout“ krásný obraz a od lektorů se techniky přiučit, kdežto hrát s orchestrem vyžaduje přes nesporný talent i hodiny cviku.

Začalo období konzultací s odborníky, hledání tématu, známého umělce i galerie, která by výtvarnou soutěž po odborné stránce zastřešila. Požádali jsme o podporu i odbor školství, především paní 1. místostarostku Renátu Zajíčkovou (ODS), která nám přislíbila pomoc s informovaností škol, jejich ředitelů a učitelů výtvarné výchovy.

Přemýšleli jsme nad inspirativním místem, kde by se mohl konat workshop pro 20 nejlepších dětských výtvarníků. Chtěli jsme též děti odměnit za to, že jsou v dnešní přetechnizované online době ochotné odlepit se od mobilních zařízení, tvořit rukama a hledat inspiraci mimo digitální obrazovku.

Děti za Prahu 5 jako hezčí a lepší místo k životu, tak zní téma 1. ročníku soutěže. Své kurátorské a galerijní zkušenosti se soutěži rozhodla propůjčit znalkyně výtvarného umění a kurátorka Hradčanské galerie Josefa Kalouska, Světlana Kalousková. Do týmu organizátorů se připojila i výtvarnice a významná grafička Helena Slavíková-Hrušková. Tato čerstvá Čestná občanka Prahy 5, stále svěží, ve svém úctyhodném věku 95 let povede společně s malířkou a režisérkou Viktorií Rampal Dzurenko výtvarný workshop v nádherném prostředí zrekonstruované prvorepublikové Winternitzovy vily.

Kromě workshopu, budou mít vítězové též vernisáž a výstavu v Galerii „D“ v Portheimce. Na laureáty čekají hodnotné cestovatelské ceny, z jejich obrazů budou vytvořeny pohlednice Prahy 5 a svá díla budou moci vystavit v Mladotově domě na Pražském hradě v rámci Festivalu mladých talentů.

Plakáty i letáky jsou hotové, zbývá informovat občany Prahy 5 a soutěž může začít. Věříme, že děti i jejich učitele tato iniciativa zaujme a zúčastní se v hojném počtu. Veškeré podrobnosti ohledně soutěže včetně důvodů, proč se zúčastnit, pravidel soutěže i registrační štítek najdete na webových stránkách www.ipetka.cz v sekci kultura.

Těšíme se nápady a tvorbu dětí. Nečekáme, že objevíme budoucího Picassa či Fridu Kahlo, i když, kdoví? Třeba si jednou budeme moci říct, že jsme stáli u jejich prvních uměleckých kroků. Především si od soutěže slibujeme, že se děti, jejich učitelé i rodiče rozhlédnou kolem sebe, začnou více přemýšlet o naší městské části a svými nápady nás inspirují, aby Praha 5 byla lepší a hezčí místo k životu.