Desítky rodin žádají o pomoc Dobrého anděla

18_19_Dobrý Anděl_logo

Jakmile se v rodině s dětmi objeví vážná nemoc, dochází k poklesu příjmů a zároveň se objevují nové náklady spojené s léčbou. Ať už se jedná o nemocného rodiče nebo dítě, zpravidla je jeden z rodičů nucen přerušit své zaměstnání.

Ačkoli je léčba hrazená, objevují se jiné výdaje. Například speciální dieta, doplatky na léky, vitamíny, úpravy v bydlení, zvýšený výdaj energií nebo třeba rehabilitační pomůcky a rehabilitace.

S těmito výdaji či běžným chodem domácnosti pomáhají Dobří andělé, prostřednictvím nadace Dobrý anděl. Každý měsíc je rodinám zasílán pravidelný příspěvek v řádu několika tisíc, který jim těžkou situaci usnadňuje. Pomoc je zasílána rodině během léčby a v některých případech také určitou dobu po jejím ukončení, protože návrat do běžného života bývá pozvolný. Pacienty dlouhodobě trápí následky, jako je například chronická únava či velmi slabá imunita.

Pomoc pro Karolínku

O finanční pomoc zažádalo z Prahy 5 již 56 rodin s dětmi, ve kterých se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním nebo jinou závažnou a dlouhodobou nemocí. Jednou z nich je také rodina paní Lucie. S přítelem společně vychovávají Kryštofa (13) a Karolínu (10).

Jejich dcera od narození trpí cystickou fibrózou. Nejvýznamnějším projevem této nevyléčitelné nemoci jsou časté infekce dýchacích cest, třikrát denně dívka inhaluje a následně provádí dechovou rehabilitaci. To napomáhá vykašlat hustý hlen, který se jí tvoří v dýchacích cestách. Nebezpečné bakterie, kterých se plíce zdravého člověka jinak snadno zbaví, se v tomto hlenu rády usazují a poškozují plíce.

Bakterie se vyskytují například v hlíně nebo stojaté vodě. Cystická fibróza mimo jiné způsobuje také poruchu trávení a vstřebávání živin. Současně s jídlem po celý den Karolínka užívá enzymy, které pomáhají strávit potravu. Omezení a pravidel, jež je třeba denně dodržovat, je mnohem více. Karolínku provází slabá imunita a bývá velmi často nemocná. Více času tráví doma než ve škole.

„Všem Dobrým andělům moc děkujeme. Umožní nám, abych mohla být doma s Karolínkou, když je pořád nemocná, a můžu jí být zároveň i náhradní učitelkou,“ vzkazuje Dobrým andělům paní Lucie.

V Praze 5 je 1300 Dobrých andělů

Staňte se jím i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz. Jako dárce získáte přístup do Andělského účtu, kde uvidíte příběhy rodin, kterým pomáháte. Nadace Dobrý anděl odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů jejích zakladatelů a dalších filantropů.